Максім Багдановіч: Розніца паміж версіямі

[дагледжаная версія][дагледжаная версія]
Змесціва выдалена Змесціва дададзена
→‎Смерць: афармленне
Радок 237:
Максіма Багдановіча пахавалі ў [[Горад Ялта|Ялце]]<ref name="БС"/> на трэці дзень смерці па праваслаўнаму абраду на Новых гарадскіх могілках (цяпер Старыя гарадскія могілкі)<ref name = "arch">Архіўныя матэрыялы да жыцця і творчасці Максіма Багдановіча / Літ. музей М.Багдановіча. — Мн., 1996. С. 126</ref>. У дзень смерці паэта, яго бацька — Адам Багдановіч — знаходзіўся ў службовай камандыроўцы ў [[Горад Сімферопаль|Сімферопалі]]<ref name = "arch"/>. Ён пісаў:
 
{|
|{{Пачатак цытаты}}
Скончался он 12(25) мая, но я известие об этом получил на 4-й день после его смерти. Он не дал хозяйке моего адреса, не желая меня тревожить. После его смерти она нашла мой Ярославский адрес и телеграфировала по этому адресу, а пока пришла телеграмма из Ярославля был уже четвертый день. Я тотчас на автомобиле отправился в Ялту. Но он уже был похоронен…
<br />
Похоронили его на ялтинском кладбище, что недалеко от Николаевской улицы по направлению к горам, на самой окраине кладбища внизу, в 3 саженях от окраины, близ дороги, со стороны противоположной к морю, т.е. со стороны гор. В головах поставлен небольшой белый крест с надписью на жестяной табличке его имени (студент Максим Адамович Багданович) и когда он скончался.
{{Канец цытаты}}
|}
 
У [[1924]] годзе на яго магіле быў усталяваны помнік з чатырма радкамі з верша паэта «''Паміж пяскоў Эгіпецкай зямлі…''». 20-я гады мінулага стагоддзя былі эпохай атэізму, таму стары крыж на ялцінскай магіле быў знішчаны, а на яго месцы з'явіўся помнік з шэра-брунатнага вапняку з чырвонай зоркай<ref>[http://pda.sb.by/post/22064/ Последствия романтического путешествия] // [[Советская Белоруссия]], [[16 кастрычніка]] [[2002]]</ref>, які і стаяў там да [[2003]] года, калі на магіле паэта быў усталяваны помнік скульптараў — бацькі, сына Льва і Сяргея Гумілеўскіх<ref>[http://www.euramost.org/index.php?artc=5225 Таямніца магілы Максіма Багдановіча] // euramost.org, [[5 студзеня]] [[2006]]</ref>.