Анаконда (Eunectes murinus) — змяя з падсямейства удаваў (Boidae). У старой літаратуры сустракаецца назва вадзяны удаў.

Анаконда
Навуковая класіфікацыя
Міжнародная навуковая назва

Eunectes murinus (Linnaeus, 1758)


Сістэматыка
на Віківідах

Выявы
на Вікісховішчы
ITIS  634802
NCBI  51876
EOL  794661

Анаконда насяляе ўсю трапічную частку Паўднёвай Амерыкі да ўсходу ад Анд, а таксама востраў Трынідад.

Гісторыя правіць

 
Першая частка кнігі «Хроніка Перу», (1553).

У 1553у анаконда ўперныню ўзгадваецца ў літаратуры — у кнізе «Хроніка Перу» Педра С’есы дэ Леона:

Выходя из города Антиоча в Картахену, когда мы её заселили, капитан Хорхе Робледо и другие обнаружили столько рыбы, что мы убивали палками каких только хотели бы поймать… Кроме того водятся в зарослях очень большие змеи. Я хочу рассказать и поведать кое о чём достоверно известном, хотя я не видел этого [сам], но встречалось много современников, заслуживающих доверия, и вот что это такое: когда по приказу лиценциата Санта-Круса [Santa Cruz] по этой дороге проходил лейтенант Хуан Кресиано [Juan Greciano] в поисках лиценциата Хуана де Вадильо, ведя с собой нескольких испанцев, среди которых шли некий Мануэль де Перальта, Педро де Баррос, и Педро Шимон [entre los cuales iba un Manuel de Peralta y Pedro de Barros y Pedro Ximon], они наткнулись на змею или ужа, настолько большого, что он был длиной 20 футов, и очень толстый. Голова у него светло-красная, и наводящие страх зеленые глаза, и так как тот увидел их, то хотел направиться к ним, но Педро Шимон нанес ему такую рану копьем, что хоть тот и пришёл в [неописуемую] ярость, [все-таки] умер. И они обнаружили в его брюхе целого олененка [тапира?], каким он был, когда его ел; скажу [также], что некоторые голодные испанцы принялись есть олененка и даже часть ужа.

— Сьеса де Леон, Педро. Хроника Перу. Часть Первая. Глава IX.[1]

Знешні выгляд правіць

Анаконда — самая масіўная змяя сучаснай сусветнай фауны. Самкі значна буйнейшыя і мацнейшыя за самцоў. існуе мноства раней паступіўшых паведамленняў аб анакондах даўжынёй 9 або 11 метраў, але жывёлы такіх памераў ніколі не былі памераныя.

Вядомы шведскі натураліст Георг Даль у сваёй кнізе «Дикие дороги» (1969; рус. пер. 1972) расказвае пра паімку ім на рацэ Гуябера ў джунглях Калумбіі анаконды даўжыней 8,43 м[2].

Другі шведскі натураліст Ральф Бломберг у сваёй кнізе «Змеи-гиганты и страшные ящеры», спасылаючыся на даныя Кліфорда Поупа, ўзгадвае экземпляр анаконды даўжынёй 28 футаў, т. е. 8,54 м[3].

Анаконда не ядавітая — яе слюна зусім бясшкодная для чалавека, але раны ад зубоў могуць быць балючымі.

Зноскі

  1. Педро де Сьеса де Леон.. Хроника Перу. Часть Первая.. www.kuprienko.info (А. Скромницкий) (24 ліпеня 2008). Архівавана з першакрыніцы 9 ліпеня 2012. Праверана 12 лістапада 2012.
  2. Даль Георг. Последняя река. Двадцать лет в дебрях Колумбии(недаступная спасылка). Архівавана з першакрыніцы 15 жніўня 2016. Праверана 16 верасня 2017.
  3. Бломберг Р. Змеи-гиганты и страшные ящеры

Спасылкі правіць