Дзіцячы конкурс песні Еўрабачанне

Дзіцячы конкурс песні Еўрабачанне — штогадовы тэлевізійны конкурс, у якім удзельнічаюць па аднаму выканаўцу ад кожнай з краін-членаў ЕВС. У конкурсе, які трансліруюць па тэлебачанні і радыё на тэрыторыі ўсёй Еўропы і ў некаторых краінах іншых частак свету, а таксама ў Інтэрнэце, могуць прымаць удзел дзеці ва ўзросце ад 9 да 14 гадоў.

Дзіцячы конкурс песні Еўрабачанне
Жанр Конкурс песні
Аўтар(ы) Bjørn Erichsen[d]
Вытворчасць Еўрапейскі вяшчальны саюз
Краіна вытворчасці Спіс краін
Мова Англійская, Французская
Колькасць выпускаў 21 конкурсаў
Першы выпуск 15 лістапада 2003
Вытворчасць
Працягласць 1 гадзіна, 45 хвілін (2003)
2 гадзіны (2009–2013, 2020)
2 гадзіны, 15 хвілін (2004–2008, 2017)
2 гадзіны, 30 хвілін (2014–2016, 2018-2019, 2022-2023)
2 гадзіны, 40 хвілін (2021)
Спасылкі
junioreurovision.tv

Пераможцы і арганізацыя

правіць

Колькасць перамог і арганізаваных фестываляў

правіць
Месца Краіна Перамогі Арганізацыі
1   Грузія 3 (2008, 2011, 2016) 1 (2017)
  Францыя 3 (2020, 2022, 2023) 2 (2021, 2023)
2   Беларусь 2 (2005, 2007) 2 (2010, 2018)
  Мальта 2 (2013, 2015) 2 (2014, 2016)
  Расія 2 (2006, 2017) 0
  Польшча 2 (2018, 2019) 2 (2019, 2020)
  Арменія 2 (2010, 2021) 2 (2011, 2022)
3
  Харватыя 1 (2003) 0
  Іспанія 1 (2004) 1 (2024)
  Нідэрланды 1 (2009) 2 (2007, 2012)
  Украіна 1 (2012) 2 (2009, 2013)
  Італія 1 (2014) 0

Па-за краінамі ў табліцы, таксама арганізаванай Данія, Нарвегія, Бельгія, Румынія, Кіпр і Балгарыя свята.

Выканаўчыя супервайзеры

правіць
Краіна Імя Гады
  Швецыя Свантэ Стакселіус 2003–2010
  Нідэрланды Сітцэ Баккер 2011–2012
  Расія Уладзіслаў Якаўлеў 2013–2015
  Нарвегія Ён Ола Санд 2016–2019
  Швецыя Марцін Остэрдал 2020–цяпер

Пляцоўкі і вядучыя

правіць
Год Прымаючы горад Месцазнаходжанне Вядучыя
2003   Данія
Капенгаген
Форум Капенгаген Каміла Отэсен
Рэмі
2004   Нарвегія
Лілехамер
Хокан зала Надзя Хаснауі
Стіан Барснэс Сімансэн
2005   Бельгія
Хаселт
Этыяс Арэна Марсель Вантхільт
Маўрін Луіс
2006   Румынія
Бухарэст
Шматпрофільная зала Андрэа Марын Буніча
Іаана Іван
2007   Нідэрланды
Ротэрдам
Axoй Ротэрдам Сіпке Ян Бусема
Кім-ліян ван дэр Мей
2008   Кіпр
Лімасол
Спартыўны Цэнтр Спірас Кіпрыану Алекс Майкл
Сафія Параскева
2009   Украіна
Кіеў
Кіеўскі Палац Спорту Ані Лорак
Цімур Мірашнічэнка
Дзмітрый Барадзін
2010   Беларусь
Мінск
Мінск-Арэна Дзяніс Кур’ян
Лейла Ісмаілава
2011   Арменія
Ерэван
Комплекс Карэна Дземірчана Авет Барсегян
Гоар Гаспарян
2012   Нідэрланды
Амстэрдам
Хайнікен Мюзік-хол Эвоўт Генеманс
Кім Ліан ван дер Мэй
2013   Украіна
Кіеў
Палац «Украіна» Цімур Мірашнічэнка
Злата Огневіч
2014   Мальта
Марса
Мальта Суднабудаванне Мойра Дэлія
2015   Балгарыя
Сафія
Арэна Армеец Полі Генова
2016   Мальта
Валета
Міжземнаморскі Канферэнц-Цэнтр Бэн Каміл
Валерыя Вела
2017   Грузія
Тбілісі
Алімпійскі Палац Алена Каландадзэ
Ліза «Лізі Поп» Джапарыдзэ
2018   Беларусь
Мінск
Мінск-Арэна Яўген Перлін
Зэна Купрыяновіч
Хелена Мерааі
2019   Польшча
Глівіцы
Арэна Глівіцы Іда Навакоўская
Аляксандр Сікора
Раксана Венгель
2020   Польшча
Варшава
Студыя 5 у штаб-кватэры TVP Іда Навакоўская
Рафал Бжажоўскі
Малгажата Тамашэўская
2021   Францыя
Парыж
Ла Сена Музікал Карла Лаццары
Элодзі Гасуэн
Аліўе Мін
2022   Арменія
Ерэван
Комплекс Карэна Дземірчана Івета Мукучан
Гарык Папаян
Карына Ігнацян
Робат «Робін»
2023   Францыя
Ніца
Нікейскі Палац Лоры Цілеман
Аліўе Мін
Афенья
2024   Іспанія
Мадрыд
Каха Махыка

Kраіны-ўдзельніцы

правіць
Год Новыя ўдзельнікі Aдступаюцца краіны Зварот краіны
2003   Беларусь,   Кіпр,   Данія ,   Грэцыя,   Харватыя ,   Латвія,   Паўночная Македонія,   Мальта,   Нідэрланды,   Нарвегія,   Польшча,   Румынія,   Іспанія,   Вялікабрытанія,   Бельгія,   Швецыя
2004   Францыя,   Швейцарыя
2005   Расія,   Сербія і Чарнагорыя   Кіпр,   Францыя,   Швейцарыя,   Польшча
2006   Украіна,   Партугалія ,   Сербія   Данія ,   Латвія,   Нарвегія,   Сербія і Чарнагорыя,   Вялікабрытанія   Кіпр
2007   Арменія,   Балгарыя,   Грузія,   Літва   Харватыя ,   Іспанія
2008   Партугалія ,   Швецыя
2009   Балгарыя,   Грэцыя,   Літва   Швецыя
2010   Малдова   Кіпр,   Румынія   Латвія,   Літва
2011   Мальта,   Сербія   Балгарыя
2012   Албанія ,   Азербайджан,   Ізраіль   Балгарыя,   Латвія,   Літва,   Паўночная Македонія
2013   Сан-Марына   Албанія ,   Бельгія,   Ізраіль   Паўночная Македонія,   Мальта
2014   Італія,   Чарнагорыя,   Славенія   Азербайджан,   Паўночная Македонія,   Малдова   Балгарыя,   Кіпр,   Харватыя ,   Сербія
2015   Аўстралія ,   Ірландыя   Харватыя ,   Швецыя,   Кіпр   Албанія ,   Паўночная Македонія
2016   Чарнагорыя,   Сан-Марына,   Славенія   Ізраіль,   Польшча,   Кіпр
2017   Балгарыя,   Ізраіль   Партугалія
2018   Казахстан,   Уэльс   Кіпр   Азербайджан,   Францыя,   Ізраіль
2019   Азербайджан,   Ізраіль   Іспанія
2020   Германія   Албанія ,   Арменія,   Аўстралія ,   Ірландыя,   Італія,   Паўночная Македонія,   Партугалія ,   Уэльс
2021   Беларусь   Албанія ,   Арменія,   Азербайджан,   Балгарыя,   Ірландыя,   Італія,   Паўночная Македонія,   Партугалія
2022   Азербайджан,   Балгарыя,   Германія,   Расія   Вялікабрытанія
2023   Эстонія   Казахстан,   Сербія   Германія
2024

Спіс пераможцаў

правіць
Год Kраіна-пераможца Выканаўца Песня Балы Другое месца Колькасць удзельнікаў Дата
2003   Харватыя Дзіна Ялушыч Ti si moja prva ljubav 134   Іспанія 16 15 лістапада
2004   Іспанія Марыя Ісабэль Antes muerta que sencilla 171   Вялікабрытанія 18 20 лістапада
2005   Беларусь Ксенія Сітнік Мы вместе 149   Іспанія 16 26 лістапада
2006   Расія Сёстры Талмачовы Весенний джаз 154   Беларусь 15 2 снежня
2007   Беларусь Аляксей Жыгалковіч С друзьями 137   Арменія 17 8 снежня
2008   Грузія Бзікэбі Bzzz 154   Украіна 15 22 лістапада
2009   Нідэрланды Ральф Макенбах Click Clack 121   Арменія   Расія 13 21 лістапада
2010   Арменія Уладзімір Арзуманян Mama 120   Расія 14 20 лістапада
2011   Грузія Candy Candy Music 108   Нідэрланды 13 3 снежня
2012   Украіна Настасся Петрык Небо 138   Грузія 12 1 снежня
2013   Мальта Гая Каўкі The Start 130   Украіна 12 30 лістапада
2014   Італія Вінчэнца Канцела Tu primo grande amore 159   Балгарыя 16 15 лістапада
2015   Мальта Дэсціні Чукун'ерэ Not My Soul 185   Арменія 17 21 лістапада
2016   Грузія Марыям Мамадашвілі Mzeo (მზეო) 239 17 20 лістапада
2017   Расія Паліна Багусевіч Крылья 188   Грузія 16 26 лістапада
2018   Польшча Раксана Венгель Anyone I Want to Be 215   Францыя 20 25 лістапада
2019 Вікі Габар Superhero 278   Казахстан 19 24 лістапада
2020   Францыя Валянціна Тронель J’imagine 200 12 29 лістапада
2021   Арменія Малэна Qami Qami 224   Польшча 19 19 снежня
2022   Францыя Лісандро Форміка Oh Maman 203   Арменія 16 11 снежня
2023 Зоі Клазюр Cœur 228   Іспанія 16 26 лістапада
2024 Вызначыцца ў лістападзе-снежні 2024 11 (ндм) 16 лістапада

Статыстыка

правіць
# краіна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 агульны удзелы
1   Грузія 3 2 1 3 1 2 - 1 - 1 14 17
2   Францыя 3 1 1 - 1 1 - - - - 7 7
3   Арменія 2 5 3 - 1 2 - 1 2 - 16 16
4   Расія 2 2 - 4 1 2 2 - 1 2 16 17
5   Беларусь 2 1 2 4 3 1 2 - 2 - 15 18
6   Польшча 2 1 - - - 1 - 1 1 1 7 10
7   Мальта 2 - - 2 1 1 1 2 1 1 11 19
8   Іспанія 1 3 2 1 - 1 - - - - 8 9
9   Украіна 1 2 - 1 2 2 2 - 3 - 13 18
10   Нідэрланды 1 1 - 3 - - 4 3 1 - 13 21
11   Італія 1 - 1 - - - 2 - - 1 5 9
12   Харватыя 1 - 1 - - - - - - 1 3 5
13   Казахстан - 2 - - - 1 - - 1 - 4 5
14   Вялікабрытанія - 1 1 1 1 - - - - - 4 5
15   Балгарыя - 1 - - - - 1 1 2 - 5 7
16   Сербія - - 2 - 1 - 1 - - 4 8 14
17   Аўстралія - - 2 - 1 - - 2 - - 5 5
18   Швецыя - - 1 - - 2 - 1 2 - 6 11
19   Літва - - 1 - - 1 - - - 1 3 4
20   Славенія - - 1 - - - - - - - 1 2
  Нарвегія - - 1 - - - - - - - 1 3
22   Данія - - - 1 2 - - - - - 3 3
23   Бельгія - - - 1 1 1 3 - - 2 8 10
24   Румынія - - - 1 1 1 - - 1 2 6 7
25   Ірландыя - - - 1 - - - - - 1 2 8
26   Паўночная Македонія - - - - 2 1 1 1 1 - 6 18
27   Азербайджан - - - - 1 - 1 - - - 2 4
28   Албанія - - - - 1 - - 1 - - 2 9
29   Грэцыя - - - - - 1 - 1 1 - 3 6
30   Малдова - - - - - 1 - 1 - 1 3 4
31   Кіпр - - - - - - - 2 1 1 4 9
32   Партугалія - - - - - - - 1 - - 1 8
  Ізраіль - - - - - - - 1 - - 1 3
34   Латвія - - - - - - - - 1 1 2 5
35   Германія - - - - - - - - 1 - 1 3
36   Сан-Марына - - - - - - - - - 1 1 3
37   Эстонія - - - - - - - - - - 0 1
  Швейцарыя - - - - - - - - - - 0 1
  Сербія і Чарнагорыя - - - - - - - - - - 0 1
  Чарнагорыя - - - - - - - - - - 0 2
  Уэльс - - - - - - - - - - 0 2

Зноскі

Спасылкі

правіць