Ліга канферэнцый УЕФА 2022/2023

Ліга Канферэнцый УЕФА - штогадовае спаборніцтва футбольных клубаў, якія ўваходзяць у склад УЕФА. Гэта трэці ўзровень еўрапейскага клубнага футбола пасля Лігі Чэмпіёнаў і Лігі Еўропы.

Ліга канферэнцый УЕФА 2022/2023 - другі сезон, які будзе праводзіцца з ліпеня 2022 па чэрвень 2023 года. Фінал пройдзе 7 ліпеня ў чэшскай Празе на стадыёне "Сіноба Стэдзіўм".

У спаборніцтве прымуць удзел 184 каманды з 55 футбольных асацыяцый УЕФА. Колькасць месц размяркоўваецца згодна табліцы каэфіцыентаў УЕФА.

Рэйтынг асацыяцыйПравіць

Месца Асацыяцыя Каэф. Каманды Заўвагі
1 Англія 100,569 1
2 Іспанія 97,855
3 Італія 75,438
4 Германія 73,570
5 Францыя 56,081
6 Партугалія 48,549 2
7 Нідэрланды 39,200
8 Расія 38,382 0
9 Бельгія 36,500 2
10 Аўстрыя 35,825
11 Шатландыя 33,375
12 Украіна 33,100
13 Турцыя 30,100
14 Данія 27,875
15 Кіпр 27,750
16 Сербія 26,750
17 Чэхія 26,600 3
18 Харватыя 26,275
19 Швейцарыя 26,225
Месца Асацыяцыя Каэф. Каманды Заўвагі
20 Грэцыя 26,000 3
21 Ізраіль 24,375
22 Нарвегія 21,000
23 Швецыя 20,500
24 Балгарыя 20,375
25 Румынія 18,200
26 Азербайджан 16,875
27 Казахстан 15,625
28 Венгрыя 15,500
29 Беларусь 15,250
30 Польшча 15,125
31 Славенія 14,250
32 Славакія 13,625
33 Ліхтынштэйн 9,000 1
34 Літва 8,750 3
35 Люксембург 8,250
36 Боснія і Герцэгавіна 8,000
37 Ірландыя 7,875
Месца Асацыяцыя Каэф. Каманды Заўвагі
38 Паўночная Македонія 7,625 3
39 Арменія 7,375
40 Латвія 7,375
41 Албанія 7,250
42 Паўночная Ірландыя 6,958
43 Грузія 6,875
44 Фінляндыя 6,875
45 Малдова 6,875
46 Мальта 6,375
47 Фарэрскіе выспы 6,125
48 Косава 5,833
49 Гібралтар 5,666
50 Чарнагорыя 5,000
51 Уэльс 5,000 2
52 Ісландыя 4,875
53 Эстонія 4,750
54 Андора 3,331
55 Сан-Марына 1,166

КваліфікацыяПравіць

Першы кваліфікацыйны раўндПравіць

Каманда 1 Каманда 2 1-ы матч 2-і матч
Алашкерт Хамрун Спартанс* 1:0 1:4
Лехія (Гданьск)* Акадэмія Пандзева 4:1 2:1
Інтэр (Турку) Дрыта* 1:0 0:3
Дынама (Тбілісі) Пайдэ* 2:3 1:0 (1:1 дад. час, 5:6 - пен.)
Паневежыс Мілсамі* 0:0 0:2
Лачы* Іскра 0:0 1:0
Ліепая* Гіляні 0:1 3:1
Сфынтул Георге Мура* 1:2 1:2
КуПС* Дзіла 2:0 0:0
Ружамберок* Каўна Жальгірыс 2:0 0:0
Будучност* Лапі 2:0 2:2
Гзіра Юнайтэд* Атлетык Эскальдэс 1:1 0:0 (1:0 - дад. час)
Борац (Баня-Лука) Б-36* 2:0 1:3 (3:4 - пен.)
Алімпія (Любляна)* Дзіферданж 03 1:1 1:1 (1:0 - дад. час)
Ларн Сент-Джозефс* 0:0 0:1
Брэйдаблік* УЭ Санта-Калома 1:0 4:1
ДАК 1904* Кліфтанвіл 2:1 3:0
Вікінгур Фарэры* Еўропа 1:0 2:1
Бала Таўн Слайга Роверс* 1:2 1:0 (3:4 - пен)
Трэ Фьёры* Фола 1:0 3:1
Дынама (Мінск)* Дзечыч 1:1 2:1
Трэ Пенэ Тузла Сіці* 0:2 0:6
Сабуртала* Партызані 0:1 1:0 (5:4 - пен.)
Шкендыя* Арарат 2:0 2:2
Фларыяна Петракуб* 0:0 0:1
Пагонь (Шчэцін)* КР Рэйк'явік 4:1 0:1
ХБ Торсхавн Ньютаўн* 1:0 1:2 (2:4 - пен.)
Бруна'с Мэгпайс Крусэйдэрс* 2:1 1:3
Флора СЙК* 1:0 2:3 (0:1 - дад. час)
Дэры Сіті Рыга* 0:2 0:2

Другі кваліфікацыйны раўндПравіць

Чэмпіёнскі шляхПравіць

Каманда 1 Каманда 2 1-ы матч 2-і матч
Ла Фіарыта Балкані 0:4 0:6
Вікінгур Ню-Сейнтс 2:0 0:0
Суцьеска КІ Клаксвік 0:0 0:1
Хіберніанс Левадыя 3:2 1:1
Цірана Зрыньскі 0:1 2:3
Лех Познань Дынама Батумі 5:0 1:1
ЧФР Клуж Інтэр Эскальдэс 3:0 1:1
Табол Лінкольн Рэд Імпс 2:0 1:0

Шлях прадстаўнікоў лігПравіць

Каманда 1 Каманда 2 1-ы матч 2-і матч
Гзіра Юнайтед Раднічкі 2:2 2:2 (1:1 - дад. час, 3:1 - па пен.)
Арыс Салонікі Гомель 5:1 2:1
Боцеў АПАЭЛ 0:0 0:2
МОЛ Фехервар Габала 4:1 1:2
Істанбул Башакшэхір Макабі Нетанія 1:1 1:0
Арыс Лімасол Нефтчы 2:0 0:3
Вележ Хамрун Спартанс 0:1 0:1
Сабуртала Сцяўа 1:0 2:4
Македонія Джорчэ Петраў ЦСКА Сафія 0:0 0:4
Хапаэль Беэр-Шэва Дынама Мінск 2:1 1:0
Зара Макабі Тэль-Авіў 0:3 0:0
Влазнія Універсітаця 1:1 0:3
Арарат-Арменія Пайдэ 0:0 0:0 (3:5 - па пен.)
Кайрат Кішварда 0:1 0:1
БАТЭ Барысаў Каньяспор 0:3 0:2
Сепсі Алімпія Любляна 3:1 0:2 (4:2 - па пен.))
Кызыл-Жар Асіек 1:2 2:0
Ліепая Янг Бойз 0:1 0:3
Рапід Лехія Гданьск 0:0 2:1
СІК Лілестром 0:1 2:5
Брэйдаблік Будучност 2:0 1:2
Сент-Патрыкс Атлетык Мура 1:1 0:0 (6:5 - па пен.)
Сент-Джозефс Славія Прага 0:4 0:5
Спартак Трнава Ньютаўн 4:1 2:1
Судува Выбарг 0:1 0:1
Вуйчынгур ДАК 1904 0:2 0:2
Пагонь Шчэцін Брандбю 1:1 0:4
Тузла Сіці АЗ 0:1 0:4
Матэруэл Слайга Роверс 0:1 0:2
Мольдэ Эльфсборг 4:1 2:1
Копер Вадуц 0:1 1:0 (0:1 - дад. час)
Б-36 Трэ Фьёры 1:0 0:0
Ружамберок Рыга 0:3 1:2
Базель Крусейдэрс 2:0 1:1
Антверпэн Дрыта 0:0 2:0
Петракуб Лачы 0:0 4:1
Расінг Чукарычкі 1:4 0:4
Леўскі ПАОК 2:0 1:1
Віторыя Гімайрайнш Акадэмія Пушкаша 3:0 0:0
Рыека Юргордэн 1:2 0:2
Ворскла АІК 3:2 0:1 (0:1 - дад. час)
Валміера Шкендыя 1:2 1:3
Ракув Астана 5:0 1:0
КуПС Мілсамі 2:2 4:1
Спарта Прага Вікінг 0:0 1:2

Трэці кваліфікацыйны раўндПравіць

Чэмпіёнскі шляхПравіць

Каманда 1 Каманда 2 1-ы матч 2-і матч
Вікінгур Лех Познань 1:0 1:2 (0:2 - дад. час)
РФШ Хіберніанс 1:1 3:1
Балкані КІ Клаксвік 3:2 1:2 (4:3 - па пен.)
Зрыньскі Табол 1:0 1:1
Шахцёр Салігорск ЧФР Клуж 0:0 0:1

Шлях прадстаўнікоў лігПравіць

Каманда 1 Каманда 2 1-ы матч 2-і матч
Спартак Трнава Ракув 0:2 0:1
АІК Шкендыя 1:1 1:1 (3:2 - па пен.)
Вікінг Слайга Роверс 5:1 0:1
Брэйдаблік Істанбул Башакшэхір 1:3 0:3
КуПС Янг Бойз 0:2 0:3
Пайдэ Андерлехт 0:2 0:3
Выбарг Б-36 3:0 2:1
Хайдук Спліт Віторыя Гімайрайнш 3:1 0:1
Брандбю Базель 1:0 1:2 (1:3 - па пен.)
Лілестром Антверпэн 1:3 0:2
ЦСКА Сафія Сент-Патрыкс Атлетык 0:1 2:0
Дандзі Юнайтэд АЗ 1:0 0:7
АПАЭЛ Кызыл-Жар 1:0 0:0
ДАК 1904 Сцяўа 0:1 0:1
Рыга Жыл Вісэнтэ 1:1 0:4
Вольфсберг Гзіра Юнайтед 0:0 4:0
Макабі Тэль-Авіў Арыс Салонікі 2:0 1:2
Мольдэ Кішварда 3:0 1:2
Нефтчы Рапід 2:1 0:1 (0:1 - дад. час)
Лугана Хапаэль Беэр-Шэва 0:2 1:3
Леўскі Хамрун Спартанс 1:0 1:2 (1:4 - па пен.)
Твентэ Чукарычкі 3:1 4:1
Зара Луганск Універсітаця 1:0 0:3
Вадуц Каньяспор 1:1 4:2
Сепсі Юргордэн 1:3 1:3
МОЛ Фехервар Петракуб 5:0 2:1
Славія Прага Панацінаікас 2:0 1:1

Кваліфікацыйны раўнд плэй-офПравіць

Чэмпіёнскі шляхПравіць

Каманда 1 Каманда 2 1-ы матч 2-і матч
Mарыбор ЧФР Клуж 0:0 0:1
РФШ Лінфілд 2:2 0:0 (1:1 - дад. час, 4:2- па пен.)
Лех Познань Ф91 Дзюдзеланж 2:0 1:1
Шкупі Балкані 1:2 0:1
Зрыньскі Слован Браціслава 1:0 0:1 (1:1 - дад. час, 5:6 - па пен.)

Шлях прадстаўнікоў лігПравіць

Каманда 1 Каманда 2 1-ы матч 2-і матч
ЦСКА Сафія Базель 1:0 0:2
Вадуц Рапід 1:1 1:0
Ракув Славія Прага 2:1 0:1 (0:1 - дад. час)
Юргордэн АПАЭЛ 3:0 2:3
Макабі Тэль-Авіў Ніца 1:0 0:1 (0:1 - дад. час)
Універсітаця Хапаэль Беэр-Шэва 1:1 0:0 (1:1 - дад. час, 3:4 - па пен.)
Істанбул Башакшэхір Антверпэн 1:1 3:1
Сцяўа Вікінг 1:2 3:1
Партызан Хамрун Спартанс 4:1 3:3
Фіярэнціна Твентэ 2:1 0:0
Вільярэал Хайдук Спліт 4:2 2:0
Кёльн МОЛ Фехервар 1:2 3:0
Вэст Хэм Юнайтэд Выбарг 3:1 3:0
Янг Бойз Андерлехт 0:1 1:0 (1:3 - па пен.)
Словацко АІК 3:0 1:0
Мольдэ Вольфсберг 0:1 4:0
АЗ Жыл Вісэнтэ 4:0 2:1