Спіс поўных кавалераў ордэна Славы (Беларусь)

спіс атыкулаў у адным з праектаў Вікімедыя
Гэта старонка — інфармацыйны спіс.
OrderOfGlory1stClass.png
Order of Glory 2nd class.jpg
Order of Glory 3rd class.jpg
Ордэн Славы 1, 2. і 3-яй ступені адпаведна

О́рдэн Сла́вы — ваенны ордэн СССР, заснаваны Указам Прэзідыума Вярхоўнага Савета СССР ад 8 лістапада 1943 года. Узнагароджваліся асобы радавога і сяржанцкага складу Чырвонай Арміі, а ў авіяцыі і асобы, якія маюць званне малодшага лейтэнанта. Уручаўся толькі за асабістыя заслугі.

У гэтым спісе прадстаўлены ў алфавітным парадку поўныя кавалеры ордэна Славы — ураджэнцы Беларусі. У спісе адлюстравана інфармацыя пра дату прысваення ордэна, яго нумар, род войскаў, гады жыцця — даце нараджэння па старым (дзе патрабуецца) і новым стылі і даце смерці, пазначаны месцы нараджэння згодна з сучасным адміністрацыйных падзелам Беларусі.

У спіс не былі ўключаныя Валянцін Фёдаравіч Мішын[1] і Емяльян Ціханавіч Шыракоўскіх[2], звесткі пра месца нараджэння якіх супярэчлівыя. Паводле даных сучасных беларускіх гісторыкаў яны лічацца выхадцамі з Беларусі[3].

Першым сярод ураджэнцаў Беларусі ордэн Славы 3-й ступені атрымаў 29 лістапада 1943 года стралок Уладзімір Іванавіч Мотуз.

Першымі поўнымі кавалерамі ордэна сталі 24 сакавіка 1945 наступныя салдаты:

Аляксандр Ільіч Далідовіч стаў адным з 22 узнагароджаных чатырма ордэнамі Славы.

71 беларус і выхадзец з Беларусі былі ўзнагароджаны ордэнам Славы 1-ай ступені.

Шэрым колерам у табліцы паказаныя людзі, якія загінулі або прапалі без вестак у час Вялікай Айчыннай вайны.

Спіс узнагароджаныхПравіць


п/п
Фота Імя Па-бацьку Прозвішча Дата Указа і нумар ордэна Род
 войск 
Гады жыцця Месца нараджэння[4] Старонка на сайце
«Героі краіны»
3 ступень 2 ступень 1 ступень
1 Дзмітрый Кузьміч Абраменка 27.09.1944
№ 463961
26.11.1944
№7538
19.04.1945
№176
(22) ліпеня 1910 — 28 студзеня 1981 года в. Філіпкава
Віцебскі раён
Віцебскай вобласці
10085
2 Іван Ільіч Акаловіч  20.07.1944 
№601908
 31.01.1945 
№9309
 29.06.1945 
№447
15 чэрвеня 1922 — 13 кастрычніка 1989 года в. Малыя Жаберычы
Крупскі раён
Мінскай вобласці
4404
3 Уладзімір Аляксандравіч Амельяновіч  25.01.1945 
№184393
 27.04.1945 
№26041
 27.02.1945 
№2919[5]
1 ліпеня 1924 — 5 мая 1996 года в. Падкасоўе
Навагрудскі раён
Гродзенскай вобласці
10164
4 Аляксандр Ягоравіч Андрыенка 28.06.1944
№99923
30.09.1944
н/д
24.03.1945
№587
7 студзеня 1923 — 15 сакавіка 1983 года в. Радзеева
Буда-Кашалёўскі раён
Гомельскай вобласці
7666
5 Мікалай Захаравіч Асмыковіч 1.02.1944
н/д
14.03.1945
№11853
31.05.1945
№1629
(20) красавіка 1916 — 14 снежня 1976 года в. Чырвоная Слабада
Акцябрскі раён
Гомельскай вобласці
9075
6 Рыгор Абрамавіч Багарад 27.02.1944
№2628
18.09.1944
№9016
24.03.1945
№17
18 (20) ліпеня 19141996 год г. Віцебск 6668
7 Пётр Фёдаравіч Бандарчук 22.02.1945
н/д
19.08.1955
н/д[6]
19.08.1955
№2359[7]
(19) лютага 1911 — 15 верасня 1986 года в. Забараўцы
Пінскі раён
Брэсцкай вобласці
6718
8 Павел Рыгоравіч Барадаўка 19.07.1944
№127836
27.10.1944
№9973
24.03.1945
№144
(23) студзеня 1908 — 19 чэрвеня 1968 года в. Асташова
Чашніцкі раён
Віцебскай вобласці
10086
9 Андрэй Мінавіч Белавусаў 25.02.1945
№377592
09.04.1945
№16086
16.05.1946
№1692
19 верасня (2 кастрычніка) 1906 — 18 лістапада 1976 года в. Ходасавічы
Рагачоўскі раён
Гомельскай вобласці
7662
10 Фёдар Цярэнцьевіч Бібік 20.07.1944
н/д
19.10.1944
н/д
15.05.1946
н/д
18 (31) сакавіка 1910 — 2 мая 1945 года в. Первамайская
Мазырскі раён
Гомельскай вобласці
9076
11 Мікалай Рыгоравіч Бяляеў 31.10.1944
№240309
31.03.1945
№30095
15.05.1946
№2659
5 чэрвеня 1925 — 22 красавіка 1997 года в. Кругліца
Быхаўскі раён
Магілёўскай вобласці
10601
12 Аляксандр Карпавіч Васільеў 19.02.1945
№356500
9.04.1945
№16087
15.05.1946
№1307
25 мая (7 чэрвеня) 1904 — 23 красавіка 1956 года г. Пінск
Брэсцкай вобласці
9512
13 Дзмітрый Фёдаравіч Войтаў[8] 4.04.1944
н/д
31.07.1944
н/д
13.09.1996
н/д
22 сакавіка 1922 — 20 сакавіка 2002 года в. Старына
Мсціслаўскі раён
Магілёўскай вобласці
10603
14 Віктар Дзмітрыевіч Вятошкін 14.02.1945
№338258
26.04.1945
№15456
15.05.1946
№2923
10 мая 1925 — 27 чэрвеня 2015 года в. Новая Мільча
Гомельскі раён
Гомельскай вобласці
4527
15 Піліп Аляксеевіч Гупінец  4.02.1945 
№261527
 12.04.1945 
№18473
 15.05.1946 
№909
(18) кастрычніка 1910 — 16 верасня 1981 года в. Воўчын
Камянецкі раён
Брэсцкай вобласці
6646
16 Васіль Васілевіч Гутнік  7.09.1944 
н/д
 10.11.1944 
№8184
 28.12.1963 
№2618[9]
10 снежня 1921 года — 5 жніўня 1994 года в. Камянск
Касцюковіцкі раён
Магілёўскай вобласці
6026
17 Аляксандр Ільіч Далідовіч  06.07.1944 
№73121 
№637485
 17.04.1945 
№13858
 29.06.1945 
№991
20 ліпеня (2 жніўня) 1914 — 29 красавіка 1952 года в. Ямнае
Быхаўскі раён
Магілёўскай вобласці
9408
18 Іван Васілевіч Дарошчанка  2.07.1944 
№243541
 12.04.1945 
№14439
 27.06.1945 
№2196
5 мая 1922 — 28 жніўня 2002 года в. Дубраўка
Гарадоцкі раён
Віцебскай вобласці
10087
19 Рыгор Прохаравіч Жулега  18.06.1944 
№49821
 24.11.1944 
№3790
 29.06.1945 
№1084
1 студзеня 1921 — 22 чэрвеня 1973 года в. Старая Дуброва
Акцябрскі раён
Гомельскай вобласці
8027
20 Іван Рыгоравіч Зайцаў  5.10.1944 
№174558
 13.02.1945 
№11691
 15.05.1946 
№449
(22) кастрычніка 1916 — 15 ліпеня 1952 года в. Малы Хоцімск
Касцюковіцкі раён
Магілёўскай вобласці
6027
21 Фёдар Пятровіч Занько  27.08.1944 
№125179
 6.11.1944 
№2838
 19.04.1945 
№1424
  19 ліпеня 1921 — 9 мая 1979 года в. Занькі
Лепельскі раён
Віцебскай вобласці
10089
22 Анатоль Ільіч Зосік  21.08.1944 
№338007
 13.04.1945 
№33669[10]
 06.04.1945 
№2882[11]
15 лістапада 1924 — 14 мая 2003 года в. Турка
Драгічынскі раён
Брэсцкай вобласці
6787
23 Мікалай Іванавіч Івуценка  13.02.1944 
№30517
 27.04.1945 
н/д
 15.05.1946 
н/д
19 мая 1921 — 27 красавіка 1945 года в. Утра
Чавускі раён
Магілёўскай вобласці
10202
24 Аляксандр Гаўрылавіч Кагуценка  10.08.1944 
№173444
 24.03.1945 
№25364
 29.06.1945 
№1155
нар. 11 лютага 1924 в. Царковішча
Шклоўскі раён
Магілёўскай вобласці
9493
25 Уладзімір Якаўлевіч Карніенка  1.03.1944 
№68999
 20.11.1944 
№39825
 13.05.1944 
№2921[12]
15 ліпеня 1924 — 10 мая 1996 года в. Губіншчына
Крычаўскі раён
Магілёўскай вобласці
8568
26 Рыгор Якаўлевіч Кароль  28.01.1944 
№15016
 29.08.1944 
№5863
 15.05.1946 
№842
20 кастрычніка 1922 — 7 мая 1985 года в. Турок
Петрыкаўскі раён
Гомельскай вобласці
10098
27 Аркадзь Кузьміч Касінцаў  18.01.1944 
№463920
 22.03.1945 
№14246
 29.06.1945 
№1481
3 студзеня 1923 — 31 жніўня 1991 года г. Сянно
Сенненскі раён
Віцебскай вобласці
10705
28 Аляксандр Якаўлевіч Кастрама  29.09.1944 
н/д
 17.02.1945 
н/д
 13.10.1944 
№2922[13]
14 кастрычніка 1921 — 13 лютага 1993 года в. Валадарск
Рэчыцкі раён
Гомельскай вобласці
10110
29 Пётр Іванавіч Касцюковіч  10.08.1944 
№223572
 13.10.1944 
№1075
 29.06.1945 
№1588
16 жніўня 1923 — 11 лютага 1982 года в. Казекі
Аршанскі раён
Віцебскай вобласці
10090
30 Пётр Якаўлевіч Касянчук  7.03.1944 
н/д
 30.08.1944 
н/д
 10.04.1945 
н/д
30 сакавіка (12 красавіка) 1902 — 21 студзеня 1945 года в. Паўлаўка
Чавускі раён
Магілёўскай вобласці
10604
31 Аніс Андрэевіч Клопаў  30.01.1945 
№182961
 24.03.1945 
№4404
 29.06.1945 
№163
(14) мая 1914 — 4 лютага 1995 года в. Наваселле
Ушацкі раён
Віцебскай вобласці
9344
32 Афанасій Васілевіч Кляцко  28.09.1944 
№553628
 29.03.1945 
№22563
 15.05.1946 
№71
18 (31) студзеня 1911 — 8 ліпеня 2001 года в. Куляшоўка
Клімавіцкі раён
Магілёўскай вобласці
10602
33 Раман Цімафеевіч Кротаў  6.05.1944 
н/д
 28.08.1944 
н/д
 26.03.1945 
№3183[12]
1 студзеня 1923 — 22 чэрвеня 1999 года в. Рэкта
Слаўгарадскі раён
Магілёўскай вобласці
10627
34 Ілья Кірэевіч Купрыенка  9.08.1944 
н/д
 13.03.1945 
н/д
 29.06.1945 
№1035
15 (28) жніўня 1916 — 19 сакавіка 1988 года в. Собалеўка
Клімавіцкі раён
Магілёўскай вобласці
10630
35 Карл Станіслававіч Куркевіч  20.02.1945 
н/д
 9.03.1945 
н/д
 15.05.1946 
№2816
17 кастрычніка 1926 — 19 сакавіка 2002 года г. Мазыр
Гомельскай вобласці
8028
36 Віктар Фёдаравіч Ландычэнка  28.08.1944 
№388986
 24.09.1944 
№18599
 10.10.1944 
№3767[14]
12 лютага 1922 — 31 сакавіка 1980 года в. Міхайлава
Лёзненскі раён
Віцебскай вобласці
10091
37 Віктар Пятровіч Ліснеўскі  2.02.1944 
№56153
 10.08.1944 
№4852
 15.05.1946 
№412
26 снежня 1907 (8 студзеня 1908) — 9 кастрычніка 1987 года в. Чарцёж
Жлобінскі раён
Гомельскай вобласці
9245
38 Сяргей Агафонавіч Лупікаў  21.08.1944 
№118173
 7.03.1945 
№10825
 29.06.1945 
№505
26 кастрычніка 1923 — 31 сакавіка 1995 года в. Бяседавічы
Хоцімскі раён
Магілёўскай вобласці
10681
39 Іосіф Тарасавіч Ляскоўскі  29.08.1944 
№67088
 25.03.1945 
№15107
 15.05.1946 
н/д
1901 — 23 снежня 1946 года в. Прудок
Хоцімскі раён
Магілёўскай вобласці
10595
40 Пётр Маркавіч Ляўкоў  13.11.1944 
№205857
 7.03.1945 
№8648
 15.05.1946 
№2920
29 чэрвеня (12 ліпеня) 1910 — 31 сакавіка 1968 года в. Аляксандраўка-1
Слаўгарадскі раён
Магілёўскай вобласці
10691
41 Уладзімір Раманавіч Маджар  27.01.1945 
№273869
 18.02.1945 
№4501
 27.06.1945 
№1078
26 жніўня 1921 — 3 ліпеня 1985 года в. Крукавічы
Калінкавіцкі раён
Гомельскай вобласці
10112
42 Іван Раманавіч Макаранка  31.03.1944 
№54546
 3.09.1944 
№4307
 15.05.1946 
№172
20 мая (2 чэрвеня) 1907 — 16 мая 1971 года в. Гута
Веткаўскі раён
Гомельскай вобласці
10113
43 Аляксандр Іванавіч Малевіч  20.03.1945 
№284986
 5.04.1945 
№30109
 29.06.1945 
№1585
15 сакавіка 1920 — 29 мая 1994 года в. Ліпск
Ляхавіцкі раён
Брэсцкай вобласці
9999
44 Мікалай Трафімавіч Мамянкоў  6.02.1945 
№498725
 12.04.1945 
№46629
 15.05.1946 
№1146
(22) мая 1911 — 30 ліпеня 1991 года в. Благадаць
Слаўгарадскі раён
Магілёўскай вобласці
10704
45 Аляксандр Кліменцьевіч Марозаў  12.08.1944 
№704318
 14.10.1944 
№33687[15]
 21.04.1945 
№2360[16]
28 снежня 1905 (10 студзеня 1906) — 9 верасня 1984 года в. Якубова
Расонскі раён
Віцебскай вобласці
10092
46 Уладзімір Мікітавіч Марчанка  22.09.1944 
№67129
 29.03.1945 
н/д
 15.05.1946 
н/д
25 ліпеня (7 жніўня) 1916 — 17 красавіка 1945 года в. Губарэвічы
Хойніцкі раён
Гомельскай вобласці
7667
47 Яфім Львовіч Мінкін  30.10.1944 
№131659
 5.02.1945 
№8926
 15.05.1946 
№478
22 студзеня 1922 — 4 кастрычніка 2011 года г. Магілёў 10203
48 Міхей Мітрафанавіч Мінчанкоў  25.08.1944 
№161319
 19.01.1945 
№21696
 21.05.1945 
№2658[17]
(15) студзеня 1913 — 11 кастрычніка 2003 года в. Каськова
Мсціслаўскі раён
Магілёўскай вобласці
10682
49 Рыгор Мікалаевіч Міткевіч  5.10.1944 
№241755
 27.03.1945 
№15033
 31.05.1945 
№1624
6 мая 1923 — 18 кастрычніка 1959 года в. Старыя Дваранінавічы
Кіраўскі раён
Магілёўскай вобласці
9385
50 Леў Мікалаевіч Міхіевіч  18.06.1944 
№49526
 22.02.1945 
№11408
 29.06.1945 
№178
15 чэрвеня 1920 — 29 красавіка 1989 года в. Рэчкі
Чэрвеньскі раён
Мінскай вобласці
10257
51 Уладзімір Іванавіч Мотуз  29.11.1943 
№44103
 27.10.1944 
№7208
 15.05.1946 
№1740
18 лютага 1924 — 5 верасня 1996 года в. Бяланавічы
Петрыкаўскі раён
Гомельскай вобласці
10119
52 Рыгор Фёдаравіч Нагорны  21.01.1945 
№601908
 26.05.1945 
№11839
 20.04.1945 
№2361[16]
5 снежня 1925 — 3 лістапада 1963 года в. Пранчакі
Ляхавіцкі раён
Брэсцкай вобласці
10000
53 Уладзімір Маркавіч Пасікаў  14.06.1944 
№154867
 29.09.1944 
№6268
 10.04.1945 
№3728
10 жніўня 1922 — 15 студзеня 1984 года в. Мікольск[18]

Дрыбінскі раён
Магілёўскай вобласці

10684
54 Мікалай Іосіфавіч Патаповіч  30.09.1944 
№144071
 4.03.1945 
№16141
 31.05.1945 
№450
26 снежня 1922 — 12 мая 1985 года в. Старына
Смалявіцкі раён
Мінскай вобласці
10271
55 Мікіта Іосіфавіч Перавознікаў  16.09.1944 
№239860
 13.01.1945 
№7032
 15.05.1946 
№1725
14 (27) студзеня 1908 — 6 кастрычніка 1966 года в. Чачэвічы
Быхаўскі раён
Магілёўскай вобласці
9093
56 Міхаіл Канстанцінавіч Рагоўскі  23.01.1945 
№261427
 5.03.1945 
№11830
 31.05.1945 
№1013
15 чэрвеня 1925 — 5 снежня 1981 года в. Няжараўка
Любанскі раён
Мінскай вобласці
10278
57 Павел Іванавіч Рубіс  27.12.1943 
№22078
 12.11.1944 
№1765
 29.06.1945 
№1586
7 лютага 1923 — 10 красавіка 1996 года в. Мікуленкі
Расонскі раён
Віцебскай вобласці
10692
58 Пётр Мацвеевіч Савуцін  22.08.1944 
н/д
 21.02.1945 
н/д
 15.05.1946 
№3741
25 красавіка 1925 — 24 ліпеня 1995 года в. Вялікае Сяло
Лёзненскі раён
Віцебскай вобласці
10093
59 Міхаіл Фролавіч Сафонаў  23.09.1944 
№141837
 17.02.1945 
№7823
 15.05.1946 
№1497
10 студзеня 1925 — 17 ліпеня 1996 года в. Шэстакі
Горацкі раён
Магілёўскай вобласці
9020
60 Сяргей Трыфанавіч Сотнікаў  15.09.1944 
№205436
 29.03.1945 
№15067
 15.05.1946 
№50
18 лістапада 1920 — 31 ліпеня 2000 года в. Батунь
Магілёўскі раён
Магілёўскай вобласці
9019
61 Міхаіл Сямёнавіч Струк  20.06.1944 
№97640
 12.10.1944 
№7789
 24.03.1945 
№343
17 лютага 1922 — 12 ліпеня 1975 года в. Запясочча
Жыткавіцкі раён
Гомельскай вобласці
10160
62 Аляксей Фадзеевіч Сямёнаў  5.07.1944 
№73267
 25.08.1944 
№4061
 24.03.1945 
№506
6 красавіка 1921 — 8 мая 1951 года г. Бабруйск
Магілёўскай вобласці
10685
63 Іван Лявонцьевіч Ткачоў  7.08.1944 
№108462
 21.09.1944 
№5202
 24.03.1945 
№1789
22 чэрвеня 1920 — 6 чэрвеня 1985 года в. Лымзіна(руск.) бел.
Лёзненскі раён
Віцебскай вобласці
10280
64 Якаў Адамавіч Траццякоў  9.02.1944 
№33007
 4.03.1945 
№9649
 15.05.1946 
№1439
10 (23) кастрычніка 1916 — 4 снежня 1985 года в. Зябраўка
Гомельскі раён
Гомельскай вобласці
9269
65 Аляксей Апанасавіч Філіпенка  12.04.1944 
№327763
 28.08.1944 
№1431
 19.04.1945 
№1379
27 красавіка 1925 — 21 жніўня 1957 года в. Бабічы
Чачэрскі раён
Гомельскай вобласці
10162
66 Леў Сяргеевіч Хадановіч  19.08.1944 
№106451
 23.12.1944 
№10725
 29.06.1945 
№1737
15 лістапада 1923 — 30 ліпеня 2007 года в. Струмень
Кармянскі раён
Гомельскай вобласці
8995
67 Іван Архіпавіч Цімашэнка  6.11.1944 
№228807
 16.02.1945 
№8968
 29.06.1945 
№1551
18 кастрычніка 1924 — 12 лютага 1999 года в. Навінкі
Калінкавіцкі раён
Гомельскай вобласці
10161
68 Міхаіл Рыгоравіч Ціхановіч  4.07.1944 
№436459
 10.02.1945 
№3066
 13.03.1945 
№2356[19]
15 верасня 1920 — 7 верасня 2003 года в. Дубаўляны
Мінскі раён
Мінскай вобласці
9308
69 Іван Сцяпанавіч Шмея  15.11.1944 
№299955
 6.03.1945 
№14204
 29.06.1945 
№341
29 чэрвеня 1922 — 30 студзеня 1998 года г. Віцебск 10094
70 Назар Логвінавіч Юшкоўскі  15.02.1945 
№640149
 27.04.1945 
№46929
 27.06.1945 
№508
1926 — 27 мая 1967 года в. Круча
Круглянскі раён
Магілёўскай вобласці
10686
71 Ілья Платонавіч Янчанка  23.04.1944 
№41006
 16.10.1944 
№6082
 27.06.1945 
№136
14 (27) ліпеня 1913 — 10 снежня 1999 года в. Калмакова
Гарадоцкі раён
Віцебскай вобласці
10097

ЗаўвагіПравіць

  1. Мишин, Валентин Фёдорович на сайце «Героі краіны»
  2. Широковских, Емельян Тихонович на сайце «Героі краіны»
  3. Коваленя А. А. С верой в Победу: Беларусь в Великой отечественной войне / Коваленя А. А., Долготович Б. Д., Хромченко Д. Н.. — Мн.: Беларуская навука, 2010. — С. 154
  4. Месца нараджэння ўказана ў рамках сучаснага адміністрацыйнага падзелу Беларусі
  5. Перанагароджаны з другаснага ордэна Славы 3-й ступені ад 26 снежня 1967.
  6. Перанагароджаны з другаснага ордэна Славы 3-й ступені ад 26 лютага 1945.
  7. Перанагароджаны з другаснага ордэна Славы 3-й ступені ад 6 лістапада 1947.
  8. Перанагароджаны міністрам абароны Расійскай Федэрацыі.
  9. Перанагароджаны з другаснага ордэна Славы 2-й ступені ад 21 красавіка 1945.
  10. Перанагароджаны з другаснага ордэна Славы 3-й ступені ад 31 сакавіка 1956.
  11. Перанагароджаны з другаснага ордэна Славы 3-й ступені ад 31 сакавіка 1956.
  12. 12,0 12,1 Перанагароджаны з другаснага ордэна Славы 3-й ступені ад 10 лістапада 1970.
  13. Перанагароджаны з другаснага ордэна Славы 3-й ступені ад 22 красавіка 1969.
  14. Перанагароджаны з другаснага ордэна Славы 2-й ступені ад 27 сакавіка 1965.
  15. Перанагароджаны з другаснага ордэна Славы 3-й ступені ад 19 жніўня 1955.
  16. 16,0 16,1 Перанагароджаны з другаснага ордэна Славы 3-й ступені ад 19 жніўня 1955.
  17. Перанагароджаны з другаснага ордэна Славы 2-й ступені ад 24 кастрычніка 1966.
  18. Беларуская энцыклапедыя: У 18 т. Т. 12: Палікрат — Праметэй / Рэдкал.: Г. П. Пашкоў і інш.. — Мн.: БелЭн, 2001. — Т. 11. — С. 161. — 560 с. — 10 000 экз. — ISBN 985-11-0198-2 (Т. 11).
  19. Перанагароджаны з другаснага ордэна Славы 2-й ступені ад 19 жніўня 1955.

Гл. таксамаПравіць

ЛітаратураПравіць

  • Энциклопедия Победы: Беларусь — Москва / Докучаев А. И., Долготович Б. Д. и др. — Мн.: Беларуская Энцыклапедыя, 2010. — 802 с.
  • Коваленя А. А. С верой в Победу: Беларусь в Великой отечественной войне / Коваленя А. А., Долготович Б. Д., Хромченко Д. Н. — Мн.: Беларуская навука, 2010. — 197 с.
  • Кавалеры ордена Славы трёх степеней / Пред. ред. коллегии Д. С. Сухоруков. — М.: Воениздат, 2000. — 703 с.
  • Долготович Б. Д. Кавалеры ордена Славы. — Мн.: БелЭн, 2006. — 126 с.
  • Навечно в сердце народном / Шамякин И. П. и др.. — Мн.: Белорусская Советская Энциклопедия, 1984. — 607 с.

СпасылкіПравіць