Беларусь на зімовых Алімпійскіх гульнях 2010

Беларусь на зімовых Алімпійскіх гульнях 2010 года была прадстаўлена ў 4 відах спорту. Усяго краіну прадстаўляла 47 спартсменаў (33 мужчыны і 14 жанчын). Сцяг Беларусі на цырымоніі адкрыцця пранёс 38-гадовы хакеіст Алег Антоненка (цікава, што пры гэтым Антоненка не быў у Ванкуверы ні капітанам, ні альтэрнатыўным капітанам зборнай па хакеі з шайбай).

Сцяг, які выкарыстоўваўся на Гульнях
Код МАК:BLR
НАК:Нацыянальны алімпійскі камітэт Рэспублікі Беларусь
Алімпійскія гульні ў Ванкуверы
Спартсмены 47 
Сцяганосец Алег Антоненка
Медалі
Месца: 17
Золата
1
Срэбра
1
Бронза
1
Усяго
3
Удзел у летніх Алімпійскіх гульнях
1996  · 2000  · 2004  · 2008  · 2012
Удзел у зімовых Алімпійскіх гульнях
1994  · 1998  · 2002  · 2006  · 2010  · 2014
Гл. таксама


Аляксей Грышын, перамогшы ў лыжнай акрабатыцы, прынёс Беларусі першы ў гісторыі залаты медаль на зімовых Алімпійскіх гульнях. Яшчэ два медалі ў «скарбонку» беларусаў дадалі біятланісты: Сяргей Новікаў нечакана выйграў срэбра ў індывідуальнай гонцы на 20 км (падзяліўшы яго са знакамітым нарвежцам Уле-Эйнарам Б'ёрндаленам), а Дар'я Домрачава стала трэцяй у жаночай індывідуальнай гонцы на 15 км. Таксама можна адзначыць 4-е месца Асолі Слівец у жаночай лыжнай акрабатыцы. Беларусы ўпершыню ў гісторыі зімовых Алімпіяд выйгралі 3 медалі - раней яны ніколі не заваёўвалі больш за два. Акрамя таго, Беларусь стала адзінай, акрамя Расіі, краінай былога СССР, якая выйграла ў Ванкуверы хоць бы адно золата.

МедалістыПравіць

Фота Спартсмены Від спорту (дысцыпліна)
Золата
  Аляксей Грышын Фрыстайл (акрабатыка)
Серабро
  Сяргей Новікаў Біятлон (індывідуальная гонка)
Бронза
  Дар'я Домрачава Біятлон (індывідуальная гонка)

Вынікі спаборніцтваПравіць

  БіятлонПравіць

Мужчыны
Спаборніцтва Спартсмены Стральба Рэзультат Месца
Спрынт Аляксандр Сыман 0+0 25:53,5 20
Сяргей Новікаў 1+0 26:37,4 40
Рустам Валіулін 1+1 26:43,7 43
Яўген Абраменка 0+0 26:57,8 49
Гонка праследавання Сяргей Новікаў 0+0+1+1 35:35,2 21
Аляксандр Сыман 0+0+1+1 36:13,9 31
Яўген Абраменка 0+0+1+0 36:56,0 40
Рустам Валіулін 1+0+2+2 37:05,5 42
Індывідуальная гонка Сяргей Новікаў 0+0+0+0 48:32,0 2
Аляксандр Сыман 2+0+1+0 53:16,2 41
Рустам Валіулін 1+1+0+2 53:32,3 48
Яўген Абраменка 0+1+0+1 54:24,8 58
Мас-старт Сяргей Новікаў 0+0+1+2 36:59,3 20
Эстафета Яўген Абраменка, Аляксандр Сыман, Рустам Валіулін, Сяргей Новікаў 01+02+03+01 1:25:47,4 11
Жанчыны
Спаборніцтва Спартсмены Стральба Рэзультат Месца
Спрынт Дар'я Домрачава 0+0 20:27,4 8
Людміла Калінчык 0+0 20:46,1 17
Надзея Скардзіна 0+0 21:17,6 28
Вольга Назарава 0+3 23:11,7 74
Гонка праследавання Людміла Калінчык 0+0+1+1 31:48,2 13
Дар'я Домрачава 0+2+0+2 31:57,2 15
Надзея Скардзіна 0+0+1+1 33:11,0 26
Індывідуальная гонка Дар'я Домрачава 0+1+0+0 41:21,0 3
Людміла Калінчык 0+1+0+0 42:39,1 9
Вольга Кудрашова 0+0+0+0 43:11,3 16
Надзея Скардзіна 0+0+1+0 44:09,4 28
Мас-старт Дар'я Домрачава 0+0+1+0 35:53,2 6
Людміла Калінчык 0+0+0+1 36:55,2 17
Надзея Скардзіна 0+0+0+1 37:38,1 22
Эстафета Людміла Калінчык, Дар'я Домрачава, Вольга Кудрашова, Надзея Скардзіна 02+01+00+00 1:11:34,0 7

  Канькабежны спортПравіць

Жанчыны
Спаборніцтва Спартсмены 1 спроба 2 спроба Рэзультат Месца
Рэзультат Месца Рэзультат Месца
500 метраў Святлана Радкевіч 39,89 35 39,854 34 79,753 33

Лыжныя віды спортаПравіць

  Горналыжны спортПравіць

Жанчыны
Спаборніцтва Спартсмены 1 спуск 2 спуск Усяго Месца
Супергігант Марыя Шканова 1:27,84 33
Слалам-гігант Марыя Шканова 1:22,18 1:18,20 2:40,38 40
Лізавета Кузьменка 1:24,60 1:26,29 2:50,89 54
Слалам Марыя Шканова 56,92 57,58 1:54,50 38
Лізавета Кузьменка 59,97 DNF

  Лыжныя гонкіПравіць

Мужчыны
Дыстанцыя
Спобрніцтва Спартсмен Рэзультат Месца
15 км вольным стылем Сяргей Далідовіч 35:29,4 35
Аляксей Іваноў 36:48,2 60
Леанід Карнеенка 37:29,2 63
Дуатлон 15+15 км Аляксей Іваноў 1:23:37,7 48
Сяргей Далідовіч DNF
Мас-старт 50 км Сяргей Далідовіч 2:07:47,6 25
Аляксей Іваноў 2:17:59,2 45
Спрынт
Спаборніцтва Спартсмены Кваліфікацця Чверцьфінал Паўфінал Фінал
Рэзультат Месца Рэзультат Месца Рэзультат Месца Рэзультат Месца
Спрынт Леанід Карнеенка 3:49,12 51 не прайшоў
Камандны спрынт Сяргей Далідовіч, Леанід Карнеенка DNF не прайшлі
Жанчыны
Дыстанцыя
Спаборніцтва Спартсмены Рэзультат Месца
10 км вольным стылем Алена Санікава 27:21,3 43
Вольга Васілёнак 28:06,2 55
Кацярына Рудакова 28:16,1 58
Дуатлон 7,5+7,5 км Алена Санікава 43:33,7 38
Кацярына Рудакова 44:50,5 49
Анастасія Дубарэзава 45:27,9 53
Мас-старт 30 км Алена Санікава 1:38:31,3 38
Анастасія Дубарэзава 1:42:28,1 44
Эстафета 4×5 км Анастасія Дубарэзава, Алена Санікава, Вольга Васілёнак, Кацярына Рудакова 58:28,4 10
Спрынт
Спаборніцтва Спартсмены Кваліфікацыя Чверцьфінал Паўфінал Фінал
Рэзультат Месца Рэзультат Месца Рэзультат Месца Рэзультат Месца
Спрынт Анастасія Дубарэзава 3:56,87 42 не прайшла
Вольга Васілёнак 4:01,73 46 не прайшла
Камандны спрынт Кацярына Рудакова, Вольга Васілёнак 19:52,3 7 не прайшлі

  ФрыстайлПравіць

Акрабатыка
Спаборніцтва Спартсмены Кваліфікацыя Фінал
1 скачок 2 скачок Сума Месца 1 скачок 2 скачок Сума Месца
Мужчыны Аляксей Грышын 123,01 111,26 234,27 7 120,58 127,83 248,41 1
Цімафей Слівец 110,63 111,28 221,91 12 115,84 109,74 225,58 9
Дзмітрый Дашчынскі 115,93 122,40 238,33 4 86,95 128,73 215,68 11
Антон Кушнір 125,89 88,01 213,90 15 не прайшоў
Жанчыны Асоль Слівец 84,17 85,22 169,39 7 102,79 95,90 198,69 4
Ала Цупер 105,64 90,12 195,76 1 86,64 95,20 181,84 8

СпасылкіПравіць