ФК Рух Брэст

беларускі футбольны клуб

«Рух» — беларускі футбольны клуб з Брэста, заснаваны ў 2016 годзе. У цяперашні час выступае ў Вышэйшай лізе чэмпіянату Беларусі.

Рух Брэст
Лагатып
Поўная назва ТАА «Футбольны клуб РУХ»
Заснаваны 1 мая 2016
Горад Брэст, Беларусь
Старшыня Валерый Пятровіч
Галоўны трэнер Аляксандр Сяднёў
Чэмпіянат Вышэйшая ліга
2019 3 месца ў Першай лізе, перамога ў стыкавых матчах
Сайт Афіцыйны сайт
Форма
Асноўная
форма
Форма
Гасцявая
форма

ГісторыяПравіць

Створаны ў 2016 годзе на базе клуба заўзятараў «Дынама-Брэст». Першапачаткова аматарскі клуб у 2017 годзе заявіўся ў чэмпіянат Брэсцкай вобласці, у гэты час у каманду сталі прыцягвацца ў асноўным выхаванцы і былыя дублёры брэсцкага «Дынама». У лістападзе 2017 года стала вядома, што «Рух» стаў фарм-клубам «Дынама» і на наступны сезон заявіцца ў Другую лігу чэмпіянату Беларусі, а галоўным трэнерам стане вядомы беларускі футбаліст і трэнер Андрэй Зыгмантовіч[1].

У сезоне 2018 склад каманды ў асноўным склалі былыя дублёры «Дынама», якія паспелі згуляць у рознх лігах беларускага чэмпіянату. Ад самага пачатку каманда ўпэўнена ішла ўверсе табліцы, доўгі час змагалася за першы радок з «Крумкачамі», і толькі па выніках апошняга тура «Рух» забяспечыў перамогу ў лізе.

У сезоне 2019 «Рух» перастаў быць фарм-клубам «Дынама» і стаў самастойнай камандай, што давала яму права ў выпадку поспехаў прэтэндаваць на выхад у Вышэйшую лігу. Каманда добра ўкамлектавалася, запрасіўшы ігракоў з вопытам выступленняў на высокім узроўні, і лічылася ў пачатку сезона адным з фаварытаў у барацьбе за высокія месцы. Аднак, выступленне атрымалася нестабільным — буйныя перамогі чаргаваліся з нічыімі, і «Рух» хутка выпаў з барацьбы за лідарства ў табліцы, хоць і знаходзіўся ў першай палове. Другую палову сезона «Рух» правёў больш упэўнена, і ў выніку доўгага суперніцтва з гомельскім «Лакаматывам» заняў трэці радок, які даў права на стыкавыя матчы за месца ў Вышэйшай лізе. Атрымаўшы ў стыкавых матчах перамогу над магілёўскім «Дняпром» (2:1, 1:2, па пенальці 5:4), «Рух» выйшаў у элітны дывізіён.

ЭмблемыПравіць

Цяперашні складПравіць

Станам на верасень 2020 года, згодна з афіцыйным сайтам клуба[2].

Пазіцыя Імя Год нараджэння
1   Бр Аляксандр Нячаеў 1994
25   Бр Раман Сцяпанаў 1991
35   Бр Арцём Дзенісенка 1999
3   Аб Арцём Рахманаў 1990
5   Аб Жуан Віліям 1996
13   Аб Аляксандр Мігуноў 1994
24   Аб Віталь Гайдучык 1989
50   Аб Аляксей Коўтун 1995
59   Аб Ілья Калпачук 1990
7   ПА Алег Нікіфарэнка 2001
11   ПА Аляксей Анцілеўскі 2002
14   ПА Уладзіслаў Васільеў 1997
Пазіцыя Імя Год нараджэння
19   ПА Дзяніс Грачыха 1999
20   ПА Арцём Канцавы 1999
26   ПА Сяргей Ціханоўскі   1990
31   ПА Максім Чыж 1993
99   ПА Багдан Садоўскі 1999
9   Нап Усевалад Садоўскі 1996
10   Нап Яўген Шаўчэнка 1996
15   Нап Ягор Багамольскі 2000
17   Нап Уладзіслаў Марозаў 2000
29   Нап Яраслаў Арашкевіч 2000
34   Нап Арцём Пятрэнка 2000

Рэзервовы складПравіць

Пазіцыя Імя Год нараджэння
18   Бр Віктар Кравец 1999
  Бр Ілья Мядзведзеў 2001
  Бр Арцём Суганяеў 2003
  Аб Данііл Брытанаў 2002
  Аб Дзмітрый Вячорка 2001
  Аб Ігар Каравай 2000
  Аб Кірыл Нехін 2001
  Аб Андрэй Піліпавец 1999
  Аб Ігар Татарчук 2001
30   ПА Савіёр Нвафор 2002
  ПА Руслан Аляхновіч 2001
Пазіцыя Імя Год нараджэння
  ПА Уладзіслаў Будзякоў 2001
  ПА Яўген Бурчак 2002
  ПА Юрый Гарбуноў 2001
  ПА Яўген Грыцук 2001
  ПА Максім Казловіч 2000
  ПА Аляксандр Фісюк 2003
21   Нап Кірыл Цапянкоў 2004
  Нап Дзмітрый Бурштын 2000
  Нап Яўген Машагін 2000
  Нап Дзмітрый Чыж 2002


ТрансферыПравіць

Зіма 2019—2020Правіць

Прыйшлі клубПравіць

Дата Пазіцыя Ігрок Папярэдні клуб
Бр   Арцём Дзенісенка1   Дынама (Брэст)
ПА   Павел Сядзько1   Дынама (Брэст)
22.01.2020[3] Аб   Арцём Рахманаў   Іслач
24.01.2020[4] ПА   Арцём Канцавы   Дняпро
31.01.2020[5] ПА   Чыдзі Асучукву   Дынама (Брэст)
07.02.2020[6] Нап   Арцём Пятрэнка   Славія
21.02.2020[7] Аб   Віталь Гайдучык   Тарпеда-БелАЗ
26.02.2020[8] ПА   Уладзіслаў Васільеў2   Дынама (Брэст)
03.03.2020[9] Нап   Ягор Багамольскі2   Дынама (Брэст)
04.03.2020[10] ПА   Аляксей Анцілеўскі2   Дынама (Брэст)
05.03.2020[11] ПА   Багдан Садоўскі   Смаргонь
07.03.2020[12] Аб   Аляксандр Мігуноў   Колас
07.03.2020[13] Аб   Аляксей Коўтун   Карпаты
17.03.2020[14] Нап   Абдулае Дыяло   Авіш
18.03.2020[15] Аб   Жуан Віліям   Санта-Круз
19.03.2020[16] ПА   Алег Нікіфарэнка2   Дынама (Брэст)
30.03.2020[17] ПА   Георгэ Андронік   Астра
31.03.2020[18] ПА   Савіёр Нвафор2

1 Падаўжэнне арэнды
2 У арэнду

Пакінулі клубПравіць

Дата Пазіцыя Ігрок Новы клуб
13.01.2020[19] ПА   Мікіта Букаткін   Алтай
13.01.2020[19] ПА   Дзмітрый Герман   Лакаматыў
14.01.2020[20] Аб   Уладзіслаў Ясюкевіч   Белшына
23.01.2020[21] Нап   Аляксей Цяслюк   Гомель
24.01.2020[22] Аб   Ігар Тыманюк   Славія
12.02.2020[23] ПА   Дзмітрый Мулькевіч   Хваля
21.02.2020[24] ПА   Барыс Канявега   Граніт
17.03.2020[25] Нап   Павел Пампуха   Дынама-Брэст-1960
20.03.2020[26] Нап   Вадзім Дземідовіч завяршыў кар’еру
03.04.2020[27] Аб   Уладзіслаў Шубовіч2   Граніт
07.04.2020[28] Аб   Павел Чалядка   Дынама-Брэст-1960
01.05.2020[29] Аб   Ігар Шумілаў

1 З арэнды
2 У арэнду

Лета 2020Правіць

Прыйшлі ў клубПравіць

Дата Пазіцыя Ігрок Папярэдні клуб
01.07.2020[30] Нап   Яўген Шаўчэнка   Дынама (Брэст)
12.07.2020[31] Нап   Усевалад Садоўскі   Дынама (Брэст)

Пакінулі клубПравіць

Дата Пазіцыя Ігрок Новы клуб
01.07.2020[30] ПА   Павел Сядзько1   Дынама (Брэст)
02.07.2020[32] ПА   Георгэ Андронік   Сперанца
10.07.2020[33] Нап   Абдулае Дыяло2   Дынама (Брэст)
15.07.2020[34] ПА   Дзмітрый Сібілёў2   Крумкачы
Бр   Мікіта Жук   Стэнлес
03.09.2020[35] ПА   Чыдзі Асучукву   Хімкі

1 З арэнды
2 У арэнду

Статыстыка выступленняўПравіць

Чэмпіянат і Кубак БеларусіПравіць

Сезон Ліга М Г В Н П Галы Ачкі Кубак Заўвагі
2017 Чэмпіянат Брэсцкай вобласці (Д4), Заходняя зона[36] 2 14 10 1 3 53–22 31 Выхад у фінальны этап
Фінальны этап[37] 2 2 9 2 3 39–21 29
2018 Другая (Д3) 1 28 23 4 1 87–16 73   Выхад у Першую лігу
2019 Першая (Д2) 3 28 15 11 2 65–26 56 1/16 фіналу
Пераходныя матчы1 2 1 0 1 3–3   Выхад у Вышэйшую лігу
2020 Вышэйшая (Д1) 1/8 фіналу

Галоўныя трэнерыПравіць

Зноскі

  1. В 2018 году фарм-клуб брестского «Динамо» «Рух» выступит во второй лиге
  2. Команда
  3. Рахманов - первый новичок "Руха"
  4. Артем Концевой подписал трехлетний контракт с "Рухом"
  5. "Рух" подтвердил подписание контракта с Осучукву
  6. Экс-форвард "Славии" Петренко перешел в "Рух"
  7. Гайдучик перешел в "Рух"
  8. "Динамо" отдало Васильева в аренду "Руху"
  9. "Рух" арендовал Богомольского у земляков из "Динамо"
  10. Алексей Антилевский - третий игрок брестского "Динамо", арендованный "Рухом"
  11. Богдан Садовский заключил контракт с "Рухом"
  12. Украинский защитник Мигунов стал игроком "Руха"
  13. "Рух" подписал контракт с украинским защитником Ковтуном
  14. "Рух" подписал двухлетний контракт с сенегальским нападающим Диалло
  15. В брестский "Рух" перешел бразилец Виллиам
  16. Никифоренко - пятый футболист брестского "Динамо", арендованный "Рухом"
  17. Молдавский вингер Андроник стал игроком "Руха"
  18. "Сава" подписал контракт с "Рухом"
  19. 19,0 19,1 "Рух" объявил о расставании с Германом и Букаткиным
  20. "Рух" расстался с Ясюкевичем
  21. "Рух" расторг контракт с Теслюком
  22. Тымонюк покинул "Рух"
  23. Хавбек Мулькевич стал игроком "Волны"
  24. Коневега перешел в "Гранит"
  25. "Рух" расстался с Пампухой
  26. «Будем заниматься развитием молодых футболистов»: спортивный директор «Руха» Сергей Присяжнюк ответил на вопросы «БГ»
  27. Ряды команды пополнили четыре игрока
  28. Павел Челядко покинул "Рух"
  29. "Рух" расторг контракт с Шумиловым
  30. 30,0 30,1 Брестские "Динамо" и "Рух" обменялись игроками
  31. Садовский перешел из брестского "Динамо" в "Рух"
  32. Молдаванин Андроник покинул "Рух"
  33. Брестское "Динамо" арендовало Диалло у "Руха"
  34. Полузащитник «Руха» Сибилев перешел в «Крумкачы» на правах аренды до конца сезона
  35. Осучукву сменил "Рух" на "Химки"
  36. football.by
  37. football.by

СпасылкіПравіць