Кубак Беларусі па футболе 2020/2021

Кубак Беларусі па футболе 2020/2021 — 29-ы розыгрыш Кубка Беларусі. Фінал кубка пройдзе ў маі 2021 года. Пераможца Кубка атрымае права ўдзельнічаць у 1-м кваліфікацыйным раўндзе Лігі Еўропы 2021/22.

Кубак Беларусі па футболе 2020/2021
Падрабязнасці чэмпіянату
Час правядзення 16 мая 2020май 2021
Колькасць удзельнікаў 56
Прызавыя месцы
Статыстыка чэмпіянату
Згуляна матчаў 47
Забіта галоў 194  (4.13 за гульню)
← 2019/20
2021/22 →

КаляндарПравіць

Раўнд Дата Колькасць матчаў Колькасць клубаў Новыя клубы
1-ы кв. раўнд 16 мая 2020 9 56 → 47 18
2-і кв. раўнд 6 чэрвеня 2020 15 47 → 32 22
1/16 фіналу 28 жніўня — 30 верасня 2020 16 32 → 16 16
1/8 фіналу кастрычнік 2020 8 16 → 8 няма
Чвэрцьфіналы сакавік 2021 4 × 2 = 8 8 → 4 няма
Паўфіналы красавік 2021 2 × 2 = 4 4 → 2 няма
Фінал май 2021 1 2 → 1 няма

1-ы кваліфікацыйны раўндПравіць

Жараб’ёўка першага кваліфікацыйнага раўнда (1/64 фіналу) адбылася 6 мая 2020 года[1].

На гэтай стадыі прынялі ўдзел 18 клубаў:

  • 6 пераможцаў рэгіянальных Кубкаў (КФК);
  • 12 клубаў Другой лігі (Д3) (з 16, абраныя выпадкова).

Гульні прайшлі 16 мая 2020 года.

Згодна з рэгламентам, на дадзенай стадыі пераможца вызначаецца па выніку аднаго матча.

Дата Гаспадары Лік Госці
16 мая 2020 Мантажнік (Мазыр, КФК) 1:1 (4:5) Стэнлес-ДЮСШ-3 (Пінск, Д3)
16 мая 2020 Асіповічы (Д3) 3:1 Альфа (Мінск, КФК)
16 мая 2020 Чайка (Зэльва, Д3) 0:4 СМІаўтатранс (Смалявіцкі раён, Д3)
16 мая 2020 Полацк-2019 (Д3) 2:2 (10:9) Маладзечна (Д3)
16 мая 2020 Новая Прыпяць (Альшаны, КФК) 4:2 Дняпро (Рагачоў, Д3)
16 мая 2020 Будаўнік (Капыль, КФК) 2:1 Івацэвічы (Д3)
16 мая 2020 Спарта (Ваўкавыск, КФК) 1:4 д.ч. Баранавічы (Д3)
16 мая 2020 Спартак (Шклоў, КФК) 2:0 Вікторыя (Мар’іна Горка, Д3)
16 мая 2020 БДУ (Мінск, Д3) 3:1 Жлобін (Д3)

2-і кваліфікацыйны раўндПравіць

Жараб’ёўка другога кваліфікацыйнага раўнда (1/32 фіналу) адбылася 18 мая 2020 года[2].

На гэтай стадыі прыняў удзел 31 клуб:

  • 9 пераможцаў 1-га кваліфікацыйнага раўнда;
  • 8 клубаў Другой лігі (Д3) (усе, акрамя тых, хто пачаў з першага кваліфікацыйнага раўнда, а таксама петрыкаўскага «Шахцёра» і маларыцкага «Дынама-Брэст-1960», якія як фарм-клубы не маюць права ўдзельнічаць у Кубку);
  • 14 клубаў Першай лігі (Д2) (усе клубы лігі).

Клубы Першай лігі, а таксама две найлепшыя каманды Другой лігі, супрацьстаялі клубам ніжэйшых ліг. Мінскія «Крумкачы» па выніках жараб’ёўкі аўтаматычна прайшлі ў 1/16 фіналу.

Гульні прайшлі 6 чэрвеня 2020 года.

Згодна з рэгламентам, на дадзенай стадыі пераможца вызначаецца па выніку аднаго матча.

Дата Гаспадары Лік Госці
6 чэрвеня 2020 Паперпрам (Гомель, Д3) 0:6 Дняпро (Магілёў, Д3)
6 чэрвеня 2020 Асіповічы (Д3) 1:3 Спадарожнік (Рэчыца, Д2)
6 чэрвеня 2020 Меліяратар (Жыткавічы, Д3) 3:0 тэхн.[3] Ліда (Д2)
6 чэрвеня 2020 Полацк-2019 (Д3) 1:3 Хімік (Светлагорск, Д2)
6 чэрвеня 2020 Горкі (Д3) 0:3 Ашмяны-БДУФК (Д2)
6 чэрвеня 2020 Новая Прыпяць (Альшаны, КФК) 0:3 Хваля (Пінск, Д2)
6 чэрвеня 2020 Баранавічы (Д3) 1:0 Смаргонь (Д2)
6 чэрвеня 2020 Энергетык-БДАТУ (Мінск, Д3) 2:6 Астравец (Д3)
6 чэрвеня 2020 Будаўнік (Капыль, КФК) 1:3 Орша (Д2)
6 чэрвеня 2020 СМІаўтатранс (Смалявіцкі раён, Д3) 2:5 Слонім-2017 (Д2)
6 чэрвеня 2020 Кронан (Стоўбцы, Д3) 0:6 Граніт (Мікашэвічы, Д2)
6 чэрвеня 2020 БДУ (Мінск, Д3) 0:5 Гомель (Д2)
6 чэрвеня 2020 Стэнлес-ДЮСШ-3 (Пінск, Д3) 0:1 Арсенал (Дзяржынск, Д2)
6 чэрвеня 2020 Першы Рэгіён (Кавярдзякі, Д3) 0:15 Лакаматыў (Гомель, Д2)
6 чэрвеня 2020 Спартак (Шклоў, КФК) 0:4 Нафтан (Наваполацк, Д2)
-:+ Крумкачы (Мінск, Д2)

1/16 фіналуПравіць

Жараб’ёўка 1/16 фіналу адбылася 8 чэрвеня 2020 года[4].

На гэтай стадыі прынялі ўдзел 32 клубы:

Гульні прайшлі з 28 жніўня па 30 верасня 2020 года.

Згодна з рэгламентам, на дадзенай стадыі пераможца вызначаецца па выніку аднаго матча.

Дата Гаспадары Лік Госці
28 жніўня 2020 Арсенал (Дзяржынск, Д2) 4:1 д.ч. Смалявічы
28 жніўня 2020 Орша (Д2) 1:6 Энергетык-БДУ (Мінск)
28 жніўня 2020 Дняпро (Магілёў, Д3) 1:2 Іслач (Мінскі раён)
29 жніўня 2020 Нафтан (Наваполацк, Д2) 0:2 Гарадзея
29 жніўня 2020 Хваля (Пінск, Д2) 0:4 Славія (Мазыр)
29 жніўня 2020 Хімік (Светлагорск, Д2) 0:3 Рух (Брэст)
29 жніўня 2020 Граніт (Мікашэвічы, Д2) 0:5 БАТЭ (Барысаў)
29 жніўня 2020 Лакаматыў (Гомель, Д2) 0:2 Слуцк
29 жніўня 2020 Баранавічы (Д3) 0:6 Віцебск
30 жніўня 2020 Спадарожнік (Рэчыца, Д2) 3:2 д.ч. Белшына (Бабруйск)
30 жніўня 2020 Ашмяны-БДУФК (Д2) 0:5 Тарпеда-БелАЗ (Жодзіна)
30 жніўня 2020 Меліяратар (Жыткавічы, Д3) 0:3 Дынама (Брэст)
30 жніўня 2020 Гомель (Д2) 1:4 Шахцёр (Салігорск)
1 верасня 2020 Крумкачы (Мінск, Д2) 2:0 Дынама (Мінск)
5 верасня 2020 Астравец (Д3) 0:3 Мінск
30 верасня 2020 Слонім-2017 (Д2) 1:3 Нёман (Гродна)

1/8 фіналуПравіць

Жараб’ёўка 1/8 фіналу адбылася 9 верасня 2020 года[5].

Гульні прайшлі з 2 па 4 кастрычніка 2020 года.

Згодна з рэгламентам, на дадзенай стадыі пераможца вызначаецца па выніку аднаго матча.

Дата Гаспадары Лік Госці
2 кастрычніка 2020 Спадарожнік (Рэчыца, Д2) 1:4 Тарпеда-БелАЗ (Жодзіна)
2 кастрычніка 2020 Слуцк 1:4 Шахцёр (Салігорск)
3 кастрычніка 2020 Крумкачы (Мінск, Д2) 0:4 Іслач (Мінскі раён)
3 кастрычніка 2020 Рух (Брэст) 0:3 Мінск
3 кастрычніка 2020 Гарадзея 0:3 Арсенал (Дзяржынск, Д2)
4 кастрычніка 2020 Энергетык-БДУ (Мінск) 0:1 Віцебск
4 кастрычніка 2020 Славія (Мазыр) 0:2 Нёман (Гродна)
БАТЭ (Барысаў) Дынама (Брэст)

ЧвэрцьфіналыПравіць

Згодна з рэгламентам, на дадзенай стадыі пераможца вызначаецца па выніку двух матчаў.

ПаўфіналыПравіць

Згодна з рэгламентам, на дадзенай стадыі пераможца вызначаецца па выніку двух матчаў.

ФіналПравіць

БамбардзірыПравіць

Крыніца: football.by

Зноскі

СпасылкіПравіць