Першая ліга чэмпіянату Беларусі па футболе 2013

Першая ліга чэмпіянату Беларусі па футболе 2013 (23-і чэмпіянат Рэспублікі Беларусь па футболе ў Першай лізе) — другі па рангу дывізіён (пасля Вышэйшай лігі) па футболе сярод беларускіх каманд 2013-га года.

Першая ліга чэмпіянату Беларусі па футболе 2013
23-і чэмпіянат Беларусі па футболе ў першай лізе
Падрабязнасці чэмпіянату
Час правядзення 20 красавіка23 лістапада
Колькасць удзельнікаў 16
      Гарады 15
      Стадыёны 15
Прызавыя месцы
Gold medal blank.svg Чэмпіён Слуцк (1-ы раз)
Silver medal blank.svg Другое месца Гарадзея
Bronze medal blank.svg Трэцяе месца Віцебск
Статыстыка чэмпіянату
Наведвальнасць 134 780  (566 за гульню)
Згуляна матчаў 238
Забіта галоў 644  (2.71 за гульню)
Бамбардзір(ы) Сяргей Крот (Смаргонь)  (17 мячоў)
← 2012
2014 →

У турніры прымалі ўдзел 16 каманд, якія змагаліся за адзіную прамую пуцёўку ў Вышэйшую лігу і адну пуцёўку ў плэй-оф за права змагацца за месца ў Вышэйшай лізе з перадапошнім клубам Вышэйшай лігі 2013.

Доўгі час першы радок трымаў клуб «Гарадзея», але ў сярэдзіне другога круга ён саступіў першае месца «Слуцку», які за тур да фінішу гарантаваў сабе месца ў Вышэйшай лізе. «Гарадзея» ж заняла другое месца і атрымала права на стыкавыя матчы за месца ў Вышэйшай лізе, у якіх саступіла магілёўскаму «Дняпро» (1:3, 0:0).

Змены ў параўнанні з папярэднім сезонамПравіць

Клубы, якія выйшлі ў Першую лігу з Другой лігіПравіць

Клубы, якія выбылі з Вышэйшай лігі ў Першую лігуПравіць

Ніводзін клуб не выбыў з Вышэйшай лігі ў Першую

Клубы, якія выйшлі ў Вышэйшую лігу з Першай лігіПравіць

Клубы, якія страцілі месца ў Першай лізе па выніках сезону 2012Правіць

Іншыя змяненніПравіць

Клубы-удзельнікіПравіць

Клуб Месца ў сезоне 2012 Горад Стадыён
Бяроза-2010 09 Бяроза «ДЮСШ-1
Ведрыч-97 07 Рэчыца «Цэнтральны»
Віцебск 03 Віцебск «ЦСК
Гарадзея 02 Гарадзея «Гарадзея»
Граніт 06 Мікашэвічы «Палессе»
Іслач 23 у Другой лізе Мінскі раён «Алімпійскі»
Ліда 11 Ліда «Старт»
Мінск-2 25 у Другой лізе Мінск «КФП ФК «Мінск»
Полацк 12 Полацк «Спартак»
СКВІЧ 04 Мінск «Алімпійскі»
Слонім 22 у Другой лізе Слонім «Юнацтва»
Слуцк 05 Слуцк «Гарадскі
Смалявічы-СТІ 21 у Другой лізе Смалявічы «Азёрны»
Смаргонь 10 Смаргонь «Юнацтва»
Хваля 08 Пінск «Хваля»
Хімік 13 Светлагорск «Папернік»

Прадстаўніцтва па рэгіёнахПравіць

У турніры прымалі ўдзел клубы з усіх абласцей краіны, акрамя Магілёўскай.

Рэгіён Колькасць камандаў Клубы
  Мінская вобласць 4 Гарадзея, Іслач, Слуцк, Смалявічы-СТІ
  Брэсцкая вобласць 3 Бяроза-2010, Граніт, Хваля
  Гродзенская вобласць 3 Ліда, Слонім, Смаргонь
  Віцебская вобласць 2 Віцебск, Полацк
  Гомельская вобласць 2 Ведрыч-97, Хімік
  Мінск 2 Мінск-2, СКВІЧ
  Магілёўская вобласць 0

Турнірная табліцаПравіць

Месца Каманда Г В Н П Галы ± А Заўвагі
1 Слуцк 30 19 9 2 54  19 +35 66   Выхад у Вышэйшую лігу
2 Гарадзея 30 18 6 6 68  32 +36 60 Плэй-оф за права гуляць у Вышэйшай лізе
3 Віцебск 30 16 7 7 40  29 +11 55
4 Ліда 30 15 7 8 53  38 +15 52
5 Бяроза-2010 30 14 8 8 44  30 +14 50
6 Смаргонь 30 13 7 10 45  35 +10 46
7 Граніт (Мікашэвічы) 30 12 9 9 42  31 +11 45
8 Смалявічы-СТІ 30 12 8 10 50  37 +13 44
9 Іслач (Мінскі раён) 30 11 8 11 39  37 +2 41
10 Хімік (Светлагорск) 30 11 8 11 37  36 +1 41
11 Ведрыч-97 (Рэчыца) 30 9 12 9 47  36 +11 39
12 Хваля (Пінск) 30 11 6 13 30  41 −11 39
13 Слонім 30 7 13 10 38  45 −7 34
14 Мінск-2 30 7 5 18 32  49 −17 26
15 СКВІЧ (Мінск) 30 3 3 24 21  63 −42 12   Вылет у Другую лігу
16 Полацк 30 2 4 24 10  92 −82 10

Г — гульні, В — перамогі, Н — нічыі, П — паражэнні, Галы — забітыя і прапушчаныя галы, ± — розніца галоў, А — ачкі

Вынікі матчаўПравіць

Слу Гар Віц Ліда Бяр Сма Гра СТІ Ісл Хім Вед Хва Сло М-2 СКВІЧ Пол
Слуцк   1:0 1:0 3:3 2:0 1:0 2:1 0:0 3:0 1:0 0:0 0:1 1:1 3:1 5:1 3:0
Гарадзея 1:1   3:1 0:2 3:1 1:0 2:2 6:1 1:0 5:3 1:1 4:0 6:2 2:0 3:2 2:1
Віцебск 1:4 1:0   0:0 1:0 3:2 0:0 1:1 2:1 5:2 2:1 0:1 0:0 1:0 2:0 2:1
Ліда 1:3 0:2 1:1   0:3 1:4 1:3 2:1 0:2 3:0 2:1 2:0 3:1 2:0 3:0 5:0
Бяроза-2010 1:1 0:2 0:0 0:2   1:1 4:1 2:1 2:1 0:1 5:3 0:0 1:0 3:0 1:0 7:0
Смаргонь 0:4 2:1 4:0 0:3 0:1   3:0 0:1 4:2 4:2 0:0 1:0 3:2 2:1 0:0 3:0*
Граніт 1:2 1:1 0:1 2:0 5:1 3:2   0:1 3:1 2:0 3:0 2:1 1:1 0:0 1:0 0:1
Смалявічы-СТІ 1:1 4:0 0:1 0:3 1:2 3:1 1:2   0:0 1:0 1:0 0:0 0:1 3:0 0:0 2:1
Іслач 0:2 1:0 2:1 2:1 1:2 0:0 2:2 1:1   0:1 2:3 2:2 1:0 2:1 2:1 6:0
Хімік 1:1 0:0 0:2 1:1 1:0 0:0 1:0 0:0 0:1   0:1 2:2 1:0 0:0 2:0 6:0
Ведрыч-97 0:1 1:2 2:0 3:3 2:2 1:1 0:0 2:1 0:0 1:1   5:0 0:0 4:0 3:0 0:0
Хваля 0:3 1:3 1:1 2:3 0:0 1:2 0:1 0:2 1:0 2:0 1:0   0:3 3:0 1:0 2:0
Слонім 0:0 2:2 1:4 2:2 0:0 1:1 2:2 0:1 2:2 2:1 3:3 1:2   2:1 2:1 3:0*
Мінск-2 1:2 1:2 0:1 0:1 1:1 1:0 1:0 2:1 1:1 2:3 2:1 0:2 1:2   4:1 1:0
СКВІЧ 1:2 0:5 1:2 1:2 0:2 0:3 0:0 0:3 0:2 0:1 0:4 3:0 0:2 4:3   0:0
Полацк 2:1 0:8 0:4 1:1 0:2 1:2 0:4 0:1 1:2 0:1 1:5 0:3 0:0 0:4 1:5  

Заўвагі. 1. Пры роўнай колькасці ачкоў «Ведрыч-97» змешчаны ў турнірнай табліцы вышэй за «Хвалю» дзякуючы перавазе ў асабістых сустрэчах.
2. Пры роўнай колькасці ачкоў, раўнавазе ў асабістых сустрэчах і роўнай колькасці перамог «Іслач» змешчана ў турнірнай табліцы вышэй за «Хімік» дзякуючы лепшай розніцы забітых і прапушчаных мячоў.
3. У матчах «Смаргонь» — «Полацк» і «Слонім» — «Полацк» гаспадарам прысуджаны тэхнічныя перамогі (3:0) па прычыне няяўкі гасцей.
4. У радках паказаны вынікі хатніх матчаў камандаў, у слупках — гасцявых.

Крыніца: football.by

БамбардзірыПравіць

Месца Ігрок Клуб Галы
1   Сяргей Крот Смаргонь 17
2   Дзмітрый Кавалёнак Граніт, Ліда 15
3   Дзмітрый Лебедзеў Гарадзея 12
4   Ілья Пухаў Гарадзея 11
  Дзяніс Трапашка Смалявічы-СТІ
6   Ігар Крывабок Ліда 10
  Юрый Мархель Гарадзея

Крыніца: football.by

Стыкавыя матчыПравіць

Па выніках сезону клуб «Гарадзея», атрымаў права на стыкавыя матчы за месца ў Вышэйшай лізе супраць «Дняпро» (перадапошняе месца ў Вышэйшай лізе). Па суме дзвюх сустрэч «Дняпро» захаваў месца ў вышэйшым дывізіёне, а «Гарадзея» засталася ў Першай лізе.

Першы матчПравіць

4 снежня 2013
18:00
Дняпро (Магілёў) 3:1 ФК Гарадзея Стадыён: Спартак,
  Магілёў
Гледачоў: 1100
Арбітр: Аляксей Кульбакоў (Гомель)
А. Сазанкоў   68'
В. Булыга   76'   84'
football.by Ю. Мархель   89'

Адказны матчПравіць

7 снежня 2013
14:00
ФК Гарадзея 0:0 Дняпро (Магілёў) Стадыён: Штучнае поле ФК «Мінск»,
  Мінск
Арбітр: Дзяніс Шчарбакоў (Мінск)
football.by

СпасылкіПравіць