Адкрыць галоўнае меню

Першая ліга чэмпіянату Беларусі па футболе 2012

Першая ліга чэмпіянату Беларусі па футболе 2012 (22-і чэмпіянат Рэспублікі Беларусь па футболе ў Першай лізе) — другі па рангу дывізіён (пасля Вышэйшай лігі) па футболе сярод беларускіх каманд 2012-га года.

Першая ліга чэмпіянату Беларусі па футболе 2012
22-і чэмпіянат Беларусі па футболе ў першай лізе
Падрабязнасці чэмпіянату
Час правядзення 23 красавіка17 лістапада
Колькасць удзельнікаў 15
      Гарады 15
      Стадыёны 15
Прызавыя месцы
Gold medal blank.svg Чэмпіён Дняпро (Магілёў) (1-ы раз)
Silver medal blank.svg Другое месца Гарадзея
Bronze medal blank.svg Трэцяе месца Віцебск
Статыстыка чэмпіянату
Згуляна матчаў 210
Забіта галоў 579  (2.76 за гульню)
Бамбардзір(ы) Юрый Мархель (СКВІЧ)  (29 мячоў)
← 2011
2013 →

У турніры павінны былі прымаць удзел 16 каманд, але перад пачаткам каманда «Клечаск» адмовілася ад удзелу, у выніку колькасць удзельнікаў была скарочана да 15. Каманды змагаліся за адзіную прамую пуцёўку ў Вышэйшую лігу і адну пуцёўку ў плэй-оф за права змагацца за месца ў Вышэйшай лізе з перадапошнім клубам Вышэйшай лігі 2012.

Пасля ўпартай барацьбы за два туры да фінішу перамогу ў турніры забяспечыў клуб «Дняпро» з Магілёва, які, такім чынам, гарантаваў сабе вяртанне ў мацнейшы дывізіён.

Другое месца заняла «Гарадзея», якая атрымала права гуляць у стыкавых матчах за месца ў Вышэйшай лізе супраць жодзінскага «Тарпеда-БелАЗ». Саступіўшы па суме дзвюх сустрэч (1:0, 0:4), «Гарадзея» засталася ў Першай лізе.

Змены ў параўнанні з папярэднім сезонамПравіць

Клубы, якія выйшлі ў Першую лігу з Другой лігіПравіць

Клубы, якія выбылі з Вышэйшай лігі ў Першую лігуПравіць

Клубы, якія выйшлі ў Вышэйшую лігу з Першай лігіПравіць

Клубы, якія страцілі месца ў Першай лізе па выніках сезону 2011Правіць

Іншыя змяненніПравіць

Клубы-удзельнікіПравіць

Клуб Месца ў сезоне 2011 Горад Стадыён
Бяроза-2010 22 у Другой лізе Бяроза «ДЮСШ-1
Ведрыч-97 06 Рэчыца «Цэнтральны»
Віцебск -11 у Вышэйшай лізе Віцебск «ЦСК
Гарадзея 03 Гарадзея «Гарадзея»
Граніт 08 Мікашэвічы «Палессе»
ДБК-Гомель 12 Гомель «СДЮШАР-8 (штучнае поле)
Дняпро -12 у Вышэйшай лізе Магілёў «Спартак»
Ліда 21 у Другой лізе Ліда «Юнацтва»
Полацк 10 Полацк «Спартак»
Рудзенск 13 Рудзенск «Гарадскі
СКВІЧ 04 Мінск «Алімпійскі»
Слуцк 05 Слуцк «Гарадскі
Смаргонь 11 Смаргонь «Юнацтва»
Хваля 07 Пінск «Хваля»
Хімік 14 Светлагорск «Папернік»

Прадстаўніцтва па рэгіёнахПравіць

У турніры прымалі ўдзел клубы з усіх абласцей краіны.

Рэгіён Колькасць камандаў Клубы
  Брэсцкая вобласць 3 Бяроза-2010, Граніт, Хваля
  Гомельская вобласць 3 Ведрыч-97, ДБК-Гомель, Хімік
  Мінская вобласць 3 Гарадзея, Рудзенск, Слуцк
  Віцебская вобласць 2 Віцебск, Полацк
  Гродзенская вобласць 2 Ліда, Смаргонь
  Магілёўская вобласць 1 Дняпро
  Мінск 1 СКВІЧ

Турнірная табліцаПравіць

Месца Каманда Г В Н П Галы ± А Заўвагі
1 Дняпро (Магілёў) 28 20 3 5 75  22 +53 63   Выхад у Вышэйшую лігу
2 Гарадзея 28 18 6 4 49  21 +28 60 Плэй-оф за права гуляць у Вышэйшай лізе
3 Віцебск 28 19 2 7 57  30 +27 59
4 СКВІЧ (Мінск) 28 16 7 5 61  19 +42 55
5 Слуцк 28 15 7 6 59  27 +32 52
6 Граніт (Мікашэвічы) 28 14 8 6 41  23 +18 50
7 Ведрыч-97 (Рэчыца) 28 9 12 7 40  24 +16 39
8 Хваля (Пінск) 28 8 10 10 24  45 −21 34
9 Бяроза-2010 28 9 6 13 41  48 −7 33
10 Смаргонь 28 7 10 11 23  32 −9 31
11 Ліда 28 8 6 14 32  49 −17 30
12 Полацк 28 7 5 16 24  55 −31 26
13 Хімік (Светлагорск) 28 5 9 14 29  52 −23 24
14 ДБК-Гомель 28 1 5 22 9  62 −53 8
15 Рудзенск 28 4 4 20 15  70 −55 71   Вылет у Другую лігу

Г — гульні, В — перамогі, Н — нічыі, П — паражэнні, Галы — забітыя і прапушчаныя галы, ± — розніца галоў, А — ачкі

  • 1 З «Рудзенска» зняты 9 ачкоў за парушэнні рэгламенту

Вынікі матчаўПравіць

Дня Гар Віц СКВІЧ Слу Гра Вед Хва Бяр Сма Ліда Пол Хім ДБК Рудз
Дняпро   3:1 6:0 1:0 3:1 2:0 2:1 4:0 3:2 3:0 0:0 5:0 6:1 4:0 5:0
Гарадзея 3:2   2:0 1:0 3:1 1:1 0:0 4:0 2:1 1:0 2:0 1:0 2:1 2:0 3:0
Віцебск 0:0 6:3   1:0 0:3 1:2 2:1 4:1 2:1 0:0 2:0 4:3 5:0 2:0 5:0
СКВІЧ 2:1 1:1 1:0   0:0 2:2 0:1 0:0 7:1 5:0 3:0* 7:0 2:0 7:0 2:1
Слуцк 2:2 1:1 0:1 0:2   2:0 2:2 1:1 4:0 1:0 5:0 4:0 2:0 6:0 1:0
Граніт 1:0 0:0 1:0 0:1 4:1   2:1 0:1 4:0 0:0 2:1 2:1 1:1 1:0 2:2
Ведрыч-97 0:1 0:1 0:3 3:0 3:1 0:0   1:1 1:0 2:2 5:1 3:0 0:2 0:0 2:1
Хваля 0:2 1:0 1:3 0:5 1:1 0:3 0:0   2:1 1:0 1:0 0:0 0:1 3:0* 0:0
Бяроза-2010 2:1 2:1 1:2 1:1 1:2 1:0 1:1 8:2   1:1 3:0 0:0 3:3 1:0 4:1
Смаргонь 2:1 0:1 2:1 1:2 1:1 1:3 1:1 0:0 1:0   2:2 1:0 0:1 2:0 1:0
Ліда 2:6 1:2 0:5 1:1 0:1 0:1 1:1 4:0 1:3 3:0   1:1 2:2 1:0 1:0
Полацк 0:3 0:2 1:4 1:3 1:2 2:1 0:5 1:1 4:1 0:0 0:1   2:0 1:0 0:1
Хімік 2:3 0:0 1:2 0:2 0:3 1:2 0:0 2:2 2:1 1:1 0:2 2:3   2:2 0:2
ДБК-Гомель 0:3 0:4 0:1 0:3 1:3 1:1 0:0 0:2 0:0 0:4 1:3 0:1 1:3   2:0
Рудзенск 0:3 0:5 0:1 2:2 0:8 0:5 0:6 0:3 0:1 1:0 0:4 1:2 1:1 2:1  

Заўвагі. 1. У матчах СКВІЧ — «Ліда» і «Хваля» — ДБК гаспадарам прысуджаны тэхнічныя перамогі (3:0) па прычыне няяўкі гасцей. 2. У радках паказаны вынікі хатніх матчаў камандаў, у слупках — гасцявых.
Крыніца: football.by

БамбардзірыПравіць

Стыкавыя матчыПравіць

Па выніках сезону клуб «Гарадзея», які заняў другое месца, атрымаў права на стыкавыя матчы за месца ў Вышэйшай лізе супраць «Тарпеда-БелАЗ» (апошняе месца ў Вышэйшай лізе). Па суме дзвюх сустрэч «Тарпеда-БелАЗ» захавала месца ў вышэйшым дывізіёне, а «Гарадзея» засталася ў Першай лізе.

Першы матчПравіць

29 лістапада 2012
13:00
ФК Гарадзея 1:0 Тарпеда-БелАЗ (Жодзіна) Стадыён: Гарадзея,
  Гарадзея
Гледачоў: 800
Арбітр: Дзяніс Шчарбакоў (Мінск)
Дз. Лебедзеў   6' football.by

Адказны матчПравіць

2 снежня 2012
13:00
Тарпеда-БелАЗ (Жодзіна) 4:0 ФК Гарадзея Стадыён: Тарпеда,
  Жодзіна
Гледачоў: 2300
Арбітр: Вадзім Панчанка (Магілёў)
К. Вяргейчык   31'
П. Мендзі   54'
А. Васькоў   65'
А. Яцкевіч   75'
football.by

СпасылкіПравіць