Зборная Беларусі па футболе U-21

Зборная Беларусі па футболе U-21 (таксама Маладзёжная зборная Беларусі па футболе, Моладзевая зборная Беларусі па футболе, Зборная Беларусі па футболе да 21 года) — футбольная зборная, якая складаецца з ігракоў, узрост якіх на момант пачатку двухгадовага адборачнага цыклу да моладзевага чэмпіянату Еўропы не больш за 21 год.

Flag of Belarus.svg Беларусь
АБФФ.png
Канфедэрацыя УЕФА (Еўропа)
Федэрацыя Беларуская федэрацыя футбола
Галоўны трэнер Сяргей Ясінскі
Найбольшая колькасць гульняў Міхаіл Афанасьеў (46)
Найлепшы бамбардзір Міхаіл Афанасьеў (11)
Хатні стадыён «Трактар», Мінск
Код ФІФА BLR
Форма
Асноўная
форма
Форма
Рэзервовая
форма
Першая гульня
Малдова Малдова 0:1 Беларусь Беларусь
(Кішынёў, Малдова; 30 жніўня 1992)
Самая буйная перамога
Беларусь Беларусь 10:0 Гібралтар Гібралтар
(Жодзіна, Беларусь; 8 чэрвеня 2019)
Самае буйное паражэнне
Расія Расія 7:0 Беларусь Беларусь
(Масква, Расія; 31 мая 2017)
Чэмпіянат Еўропы да 21 года
Колькасць удзелаў 3 (Упершыню 2004)
Найлепшы вынік 03Бронзавы прызёр 3 месца (2009)

У адрозненні ад нацыянальнай зборнай, якая ніколі не прабівалася на чэмпіянату свету і Еўропы, моладзевая зборная тройчы (2004, 2009 і 2011) прымала ўдзел у фінальнай стадыі чэмпіянату Еўропы. У 2011 пад кіраўніцтвам Георгія Кандрацьева зборная заняла трэцяе месца на чэмпіянаце Еўропы і заваявала пуцёўкі на Алімпійскія гульні 2012 (дзе выступала пад сцягам алімпійскай зборнай).

Галоўныя трэнерыПравіць

Статыстыка выступленняўПравіць

Моладзевы чэмпіянат Еўропы па футболе
Фінальны турнір Кваліфікацыйны турнір
Год Этап М Г В Н П ГЗ ГП М Г В Н П ГЗ ГП
1976–1992 У складзе СССР
  1994 Не выступала
  1996 Не кваліфікавалася 4 10 5 1 4 20 16
  1998 3 10 6 2 2 17 7
  2000 4 8 2 1 5 5 12
  2002 4 10 5 1 4 21 14
  2004 Групавы этап 5 3 1 1 1 4 4 2 8 6 0 2 11 6
  2006 Не кваліфікавалася 4 10 4 1 5 20 19
  2007 2 2 1 0 1 2 2
  2009 Групавы этап 7 3 0 1 2 2 7 2 8 5 2 1 15 5
  2011 3 месца 3 5 2 0 3 5 8 2 8 5 2 1 16 11
  2013 Не кваліфікавалася 4 10 4 1 5 11 17
  2015 5 8 1 0 7 6 14
  2017 4 8 2 2 4 7 11
   2019 4 10 4 2 4 11 14

Кваліфікацыйны турнір чэмпіянату Еўропы 2019Правіць

# Клуб 1 2 3 4 5 6 Г В Н П М ± Ачкі
1   Харватыя ~ 2:0 5:1 2:1 4:0 5:0 10 8 1 1 31 − 5 +26 25
2   Грэцыя 1:1 ~ 3:0 2:0 5:1 4:0 10 8 1 1 26 − 5 +21 25
3   Чэхія 2:1 1:2 ~ 1:1 1:0 3:1 10 5 1 4 14 − 15 –1 16
4   Беларусь 0:4 0:2 1:0 ~ 3:1 1:0 10 4 2 4 11 − 14 –3 14
5   Малдова 0:3 0:2 1:3 2:2 ~ 1:0 10 2 1 7 8 − 23 –15 7
6   Сан-Марына 0:4 0:5 0:2 0:2 0:2 ~ 10 0 0 10 1 − 29 –28 0

Цяперашні складПравіць

Наступныя ігракі былі выкліканыя на ўдзел у адборачных матчах чэмпіянату Еўропы 2021 супраць Партугаліі (12 лістапада 2020) і Нідэрландаў (15 лістапада 2020)[1][2].

Статыстыка прыведзена станам на 20 лістапада 2020 года.

Амплуа Ігрок Год
нараджэння
Матчы Галы Клуб
Бр Павел Паўлючэнка 1998 12 −24   Дынама (Брэст)
Бр Максім Плотнікаў 1998 4 −8   Дынама (Мінск)
Бр Арцём Макаўчык 2000 0 0   Энергетык-БДУ (Мінск)
Аб Максім Швяцоў 1998 13 0   Дынама (Мінск)
Аб Глеб Шаўчэнка 1999 12 0   Славія (Мазыр)
Аб Арцём Шкурдзюк 1998 11 1   Энергетык-БДУ (Мінск)
Аб Ілья Лукашэвіч 1998 9 0   Гарадзея
Аб Уладзіслаў Лях 1999 4 0   Лакаматыў (Гомель)
Аб Даніла Нячаеў 1999 4 0   Белшына (Бабруйск)
Аб Уладзіслаў Малькевіч 1999 3 0   Славія (Мазыр)
Аб Данііл Мірошнікаў 2000 3 0   Энергетык-БДУ (Мінск)
Аб Дзмітрый Прышчэпа 2001 3 0   Мінск
Аб Уладзіслаў Салановіч 1999 3 0   Белшына (Бабруйск)
ПА Павел Сядзько 1998 12 1   Дынама (Брэст)
ПА Дзяніс Грачыха 1999 11 2   Рух (Брэст)
ПА Максім Мякіш 2000 9 0   БАТЭ (Барысаў)
ПА Дзмітрый Барадзін 1999 8 0   Іслач (Мінскі раён)
ПА Сяргей Волкаў 1999 8 0   Віцебск
ПА Арцём Пятрэнка 2000 6 1   Рух (Брэст)
ПА Раман Вягера 2000 6 0   Іслач (Мінскі раён)
ПА Раман Давыскіба 2001 3 1   Дынама (Мінск)
ПА Віктар Сотнікаў 2001 2 0   Шахцёр (Салігорск)
ПА Алег Нікіфарэнка 2001 0 0   Рух (Брэст)
Нап Ягор Багамольскі 2000 3 0   Рух (Брэст)
Нап Уладзіслаў Ложкін 2002 2 0   Смалявічы

Нядаўнія выклікіПравіць

Наступныя ігракі, 1998 года нараджэння і маладзей, выклікаліся ў моладзевую зборную цягам апошняга года.

Амплуа Ігрок Год
нараджэння
Матчы Галы Клуб Апошні выклік
Бр Аляксей Чарных 1998 1 −2   Маладзечна Гібралтар (8 чэрвеня 2019)
Бр Станіслаў Кляшчук 2000 1 −1   Крумкачы (Мінск) Гібралтар (19 лістапада 2019)
Бр Аляксандр Свірскі 1999 0 0   Спадарожнік (Рэчыца) Гібралтар (19 лістапада 2019)
Бр Максім Бялоў 1999 0 0   Шахцёр (Салігорск) Гібралтар (8 чэрвеня 2019)
Бр Кірыл Котаў 1999 0 0   Гомель Партугалія (10 верасня 2019)
Бр Дзяніс Шпакоўскі 2001 0 0   Дынама (Мінск) Нідэрланды (4 верасня 2020)
Аб Канстанцін Кучынскі 1998 7 0   Белшына (Бабруйск) Кіпр (15 кастрычніка 2019)
Аб Уладзіслаў Глінскі 2000 4 0   Іслач (Мінскі раён) Партугалія (10 верасня 2019)
Аб Пётр Казанцаў 1998 2 0   Смаргонь Літва (26 сакавіка 2019)
Аб Аляксей Лаўрык 2000 2 0   Мінск Харватыя (16 лістапада 2018)
Аб Ніка Басарыя 1999 1 0 свабодны агент Літва (26 сакавіка 2019)
Аб Юрый Крайко 1998 1 0   Граніт (Мікашэвічы) Гібралтар (19 лістапада 2019)
Аб Андрэй Піліпавец 1999 1 0   Рух (Брэст) Гібралтар (8 чэрвеня 2019)
Аб Аляксандр Свірэпа 1999 1 0   Энергетык-БДУ (Мінск) Нідэрланды (4 верасня 2020)
Аб Ілья Балтрушэвіч 1999 0 0   Смаргонь НФК (17 лютага 2019)
Аб Павел Шорац 1998 0 0   Ліда Партугалія (10 верасня 2019)
ПА Іван Бахар 1998 11 6   Дынама (Мінск) Гібралтар (8 чэрвеня 2019)
ПА Макс Эбонг 1999 10 1   Астана (Нур-Султан) Гібралтар (8 чэрвеня 2019)
ПА Дзмітрый Падстрэлаў 1998 8 1   Шахцёр (Салігорск) Гібралтар (19 лістапада 2019)
ПА Арцём Канцавы 1999 7 0   Рух (Брэст) Кіпр (9 кастрычніка 2020)
ПА Аляксандр Ксенафонтаў 1999 5 0   Віцебск Кіпр (9 кастрычніка 2020)
ПА Уладзіслаў Яцкевіч 1998 3 0   Нёман (Гродна) Кіпр (9 кастрычніка 2020)
ПА Антон Новік 1998 2 0   Смаргонь Харватыя (16 лістапада 2018)
ПА Антон Суша 2000 2 0   Гомель Нідэрланды (4 верасня 2020)
ПА Андрэй Альшанік 1999 1 1   Крумкачы (Мінск) Гібралтар (8 чэрвеня 2019)
ПА Дзмітрый Сібілёў 2000 1 0   Крумкачы (Мінск) Літва (26 сакавіка 2019)
ПА Валерый Сянько 1998 1 0   Арсенал (Дзяржынск) Гібралтар (8 чэрвеня 2019)
ПА Яўген Красноў 1998 0 0   Віцебск НФК (17 лютага 2019)
ПА Ілья Руцкі 1999 0 0   Спадарожнік (Рэчыца) НФК (17 лютага 2019)
ПА Дзмітрый Халімончыкаў 1998 0 0   Смаргонь НФК (17 лютага 2019)
Нап Уладзіслаў Фядосаў 1998 7 1   Віцебск Гібралтар (8 чэрвеня 2019)
Нап Віталь Лісаковіч 1998 6 1   Лакаматыў (Масква) Харватыя (16 лістапада 2018)
Нап Ілья Шкурын 1999 6 1   ЦСКА (Масква) Гібралтар (19 лістапада 2019)
Нап Кірыл Кірыленка 2000 2 0   Алімпік (Данецк) Кіпр (15 кастрычніка 2019)
Нап Уладзіслаў Мухамедаў 1998 2 0   Энергетык-БДУ (Мінск) Гібралтар (19 лістапада 2019)
Нап Павел Кляньё 1999 1 3   Лакаматыў (Гомель) Гібралтар (8 чэрвеня 2019)
Нап Уладзіслаў Марозаў 2000 1 0   Рух (Брэст) Літва (26 сакавіка 2019)
Нап Яўген Козел 2001 0 0   Шахцёр (Салігорск) Нідэрланды (4 верасня 2020)
Нап Аляксандр Красноў 1998 0 0   Маладзечна Літва (26 сакавіка 2019)
Нап Дзмітрый Крывашэеў 1998 0 0   Славія (Мазыр) НФК (17 лютага 2019)
Нап Аляксей Скварчэўскі 1998 0 0   Ашмяны-БДУФК НФК (17 лютага 2019)
Нап Міраслаў Хлебасолаў 1999 0 0   Ліда НФК (17 лютага 2019)

Зноскі

СпасылкіПравіць